- A 2008-as kampányban Orbán mumus, azzal rémisztgette a népet: „a tandíj nemcsak az egyetemekről szorítja ki az okos, de szegény családba született gyerekeket, hanem előbb-utóbb a gimnáziumból is.” Azt mondta: „itt és most még minden lehetősége megvan Magyarországnak arra, hogy a tudásalapú világba, a tudásalapú iparágakba kapcsolódjunk be”, ezért „tegyük félre a tandíjról szóló, időnként egyébként megokolható elméleti és erkölcsi vitákat, és amíg nem leszünk Európa legokosabb és legképzettebb nemzete, addig ezt a vitát ne is vegyük elő újra.” Hát drágáim, így lett bezárva a (tudás)szellem a palackba. Mint mindannyian láthatjuk, nem a tudásalapú iparágakba kapcsolódtunk, hanem az extraprofitot termelőkhöz, akiket olcsó munkaerővel látunk el. Ehhez a munkához nem kell magas fokú képzettség.
- Ezt támasztja alá, a következő adat. A 2000-es években, a diákok 35-40 százaléka a szakközépiskolákból került a felsőoktatásba. A kormány úgy tesz, mintha nagy erővel támogatná a szakmunkás képzést. Magas ösztöndíj, de nem jól lett kiépítve a rendszer. Éppen ellenkező hatást értek el. A szakképzés minősége romlott. A tanulók nagy része a pénz miatt megy szakmunkásképzőbe, nem a szakma elsajátítása miatt. Mondhatjuk, az átgondolatlan kormányzati reformok miatt csúszik le a színvonal. Az legutóbbi adatok szerint a szakmunkásképzőkből, az egyetemekre csak 19 százalék tudott bejutni.
- A Fidesz az 1998-as választási programban a tandíjak eltörlését ígérte. Azzal érveltek: „Elfogadhatatlan, hogy a tanulás lehetőségei a tehetősséghez és ne a tehetséghez, a képességekhez kötődjenek. Magyarország sikere múlik azon, hogy polgárai mennyire lesznek képzettek. Ezért kell minden tanulni vágyó fiatal előtt megnyitnunk a tovább tanulás lehetőségét. Elengedhetetlen, hogy mindenki számára biztosítsuk az első diploma tandíjmentes megszerzésének lehetőségét”. Sürgették az ösztöndíjak növelését, a kollégiumok bővítését, és felújítását. Ezt a 1998-as győzelmük után röviddel teljesítették is. Ingyenessé tették az első diploma megszerzését, és bevezették a diákhitelt. Akkor már nem emlékeztek arra, miket mondtak 1996-ban. Erre majd visszatérünk.
- Azt látnunk kell, a kormány az átgondolatlan intézkedéseit a keleti nyitás politikájával próbálta ellensúlyozni. Csökkentették a magyar diákok tandíj támogatását, ezzel egy időben, többet költöttek arra, hogy a fejlődő országokból diákokat csábítsanak magyar egyetemekre. Ez az összeg többre rúgott ki, mint amennyit a magyar diákoktól megvontak. Elmondhatjuk, hogy sikeres volt. A 2010/2011-es tanévben a felvett diákok 11 százaléka volt külföldi, mára ez 21 százalék. -.appa.