appasztorik

Akarmi, mint egy szatócs bót

Imperializmus, kontra szocializmus 153/2022 (10.24.) töprengés

2022. október 24. 20:01 - appasztorik

  • Ott tartottunk, hogy előzményei voltak annak, hogy a Varsói Szerződés megalakult. Ez egy ellenlépés volt. Megkezdődött az NSZK újrafelfegyverzése, és ott volt a Nyugat-európai Unió, amit a szocialista tábor, veszélyeztetésként értelmezett. Tegyem hozzá az is volt. A megalakulás után a Szovjetunió, a szerződés megkötése után csapatait a partnerország területén állomásoztathatta. Ennek két oka is volt, hogy melyik volt az erősebb szempont, nem dönthető el egyszerűen. Egyrészt igyekezett ellensúlyozni a NATO európai jelenlétét. Másrészt próbálta szorosabbá tenni kapcsolatát a közép- és kelet-európai államokkal. E miatt a Szovjetunió felmondta az Egyesült Királysággal, és Franciaországgal, még a háború idején kötött segítségnyújtási szerződést. Így aztán megalakult a Varsói Szerződés, ami 1991.-ben felbomlott. Ugyancsak ebben az évben szűnt meg a KGST (Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsa).
  • Mi is volt a Nyugat-európai Unió? – ami veszélyeztetést jelentett. Ez egy nemzetközi szervezet volt, amit az 1948-as brüsszeli szerződés módosításával hoztak létre. A szerződés módosítását 1954.október 23.-án írták alá. Aztán jött válaszként a Varsói Szerződés (1955. 05. 14.)
  • Akkor nézzük mi is volt, az 1948-as brüsszeli szerződés. Ez, az Egyesült Királyság, Franciaország, Belgium, Hollandia és Luxemburg között létrejött megállapodás, ami gazdasági, szociális és kulturális együttműködésről szólt, hozzácsapva a kollektív önvédelem körét is. Ez a szerződés lényegében kiterjesztése az előző évben Nagy-Britannia, és Franciaország között létrejött dunkerque-i szerződésben vállalt kötelezettségeknek. A szerződés legfőbb célja a tagállamok kölcsönös védelme, egy esetleges német agresszióval szemben. Lám csak, akkor a németek újra fegyverezése, az európai országok részére is fenyegetést jelentett. Természetesen, a Szovjetek részéről felmerülő veszélyeztetéssel szemben is védelmet jelentett volna. A szerződést 50 évre kötötték. Ez alapjául szolgált az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének, valamint a Nyugat-európai Uniónak. Ezt a szerződést Truman elnök is támogatta. Az még hozzátartozik, hogy Európában a II. VH. után, a brüsszeli szerződés volt az első, ami a tagállamok közötti kölcsönös védelmet is magában foglalta. Az aláírók szándéka szerint, így biztosítva lett volna a nyugat-európai államok védelme, a kommunizmus terjeszkedésével szemben. A kollektív védelem mellett, mint említettem, kulturális, és szociális együttműködés is szerepelt a szerződésben. Mi több, szó volt egy Tanácskozó testület létrehozásáról is. -.appa.  
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://appasztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr7217961846

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása