- Mikor azt mondtam, hogy a budai Vár, és a Várkert Bazár környékén az építkezés éveiben szinte semmi sem működött a hatályos jogszabályoknak megfelelően. Akkor mondhattátok: naná, hogy hogy nem ment a jogszabályoknak megfelelően, hiszen a Fideszről beszélünk. Azt hiszem tévedtek. Módosítom ezt a mondatot. Naná, hogy hogy nem ment a jogszabályoknak megfelelően, hiszen Magyarországon vagyunk. Nálunk olyan mértékben elfogadott a protekcionizmus, hogy ebben is jó eséllyel tudhatjuk magunkat Európában, az elsők között. Na, nézzünk akkor néhány olyan dolgot, amit felfedtek, a vizsgálatok.
- A Logodi utca 18.-ba példának okáért Gyutai Csaba úgy költözött be a Várgondnokság Kft. tulajdonát képező lakásába, hogy a vizsgált időszak két és fél évben, nem fizetett bérleti díjat, és rezsit. A cég a beköltözés előtt, ötmillió forint értékű felújítást végeztetett el a lakáson. A Ráth György utcában bérelhetett lakást Gyutai Csaba lánya és barátja. Ebben az esetben volt bérleti szerződés, sőt még bérleti díj is. Annyi szépség hibája volt a dolognak, hogy pályáztatás nélküli bérbeadás történt. Ezzel a megoldással, súlyos anyagi kár érte a közt, hiszen a bérleti díj kirívóan alacsony volt. A Várgondnokság Kft. a Krisztina körúton jóval a piaci ár alatt adott bérbe egy ingatlant, mindössze havi ötezer-négyszázhetvennyolc forintért. Az eddig emlegetett két cég összefonódása mellett jellemző volt a dupla foglalkoztatás is. Ehhez jön még, a szóbeli szerződések alapján történő több százmilliós tételek, vagy a tényleges teljesítések nélküli kifizetések.
- Az Index szerint a könyvvizsgálókat munkájukban jogászok is segítették. A vizsgálat szerint nagyon komoly formában fogalmazódott meg, hogy nem éltek megfelelően a bevételi források kihasználásával. Ugyanis több I. kerületben kiadott üzlethelyiséggel kapcsolatban jelezték a szakértők, hogy a Várgondnokság Kft, piaci áron alul adta bérbe az ingatlanokat. Lássunk néhányat ezek közül. A Gianni Bistro ötöd áron, a Bazaar Étterem harmad áron, és a CBA Gourmet is piaci ár alatt bérelhetett üzlethelyiséget. Az ellenkezőjére is volt példa. A Bomo Art Budapest üzlethelyiség bérletét tekintve a könyvvizsgálók arra a megállapításra jutottak, hogy az a piaci ár másfélszereséért lett kiadva. Lássátok be. Próbálták csökkenteni a veszteséget. Amúgy meg hajjátok. Egy nonprofit cég, inkább kicsit legyen veszteséges, minthogy rásüssék a szégyenbélyeget: a profitra hajt.
- Egy kis plusz adalék. A tanulmányban az is jelzésre került, hogy a két vizsgálat alá vont cég, amely a Miniszterelnökség alá tartozó nonprofit vállalkozás, szándékosan visszatartotta, akadályozta az átvilágítók részére az adatok rendelkezésre bocsátását. -.appa.