appasztorik

Akarmi, mint egy szatócs bót

Levéltitkok a lopásokról (14)

2022. január 22. 18:09 - appasztorik

  • Aztán, a történelmi és építészeti szempontból is nemzeti értéknek számító széthordott kirabolt lepusztított 34 kastély épült ujjá, vagy újult meg, illetve újul meg. Jelentős idegenforgalmi vonzerőt jelentve. Így a tiszadobi Andrássy kastély, az edelényi Hulier kastély, a füzérradványi Károlyi kastély, a dégi Festetics kastély, a hatvani Grassalkovics kastély, a keszthelyi Festetics kastély, a fertődi Esterházy kastély, a bajnai Sándor-Metternich kastély, a majki kamalduli remeteség, a kisbéri Batthyányi-Wenkheim kastély, a dénesfai Ciráky kastély, a lovasberényi Ciráky kastély, a soponyai Zichy kastély, a fáji Fáy kastély, a bicskei Batthyányi kastély, a csákvári Esterházy kastély, az iszkaszentgyörgyi Bajzáth-Papenheim kastély, a váli ürményi kastély, a sopron horpácsi Széchenyi kastély, a mihályi Dőry kastély, a szanyi püspöki kastély, a tatai Esterházy kastély, a szécsényi Benczur kastély, az acsai Prónay kastély, a péceli Ráday kastély, az aszódi Podmenicky kastély, a váchartyáni Rudnay kastély, a somogysárdi Somsich kastély, a sümegi püspöki kastély, a vassurányi kastély Shilson kastély, a körmendi Batthyányi kastély, a szabadkígyósi Wenckheim kastély, a kállósemjéni Kállay kuria, a gyulai Almássy kastély, a fehérvárcsurgói Károlyi kastély.
  • Tudjátok, mi jut eszembe? – a „széthordott kirabolt lepusztított” kastélyokról. Mit akartok? Magyarok vagyunk! – ahol lehet, lopunk. Voltunk a betléri kastélyban. Neve egykori birtokosának, a német Betlérnek az emlékét őrzi. Betlér egyébként Szlovákiában található, Rozsnyótól északnyugatra, a Sajó bal partján. Kastélya nagyon szép állapotban maradt fenn az utókor számára. Ma múzeum, amelyben az eredeti berendezési tárgyak sokaságát vonultatja fel, a látogatóknak. Hogy maradt az ott? Ahogy tudjuk, a kincseket vitték a Németek, a Szovjetek, és környék lakosai. Itt a lakosság volt a gyorsabb. Ami mozdítható volt elvitték. Akkor hogy láthatjuk napjainkban? Nagyon egyszerű. Tótok lakták a települést, és nem magyarok. A világháborút követően, a tárgyakat visszavitték a kastélyba. Miért vitték el? Elrejtették a fosztogató hadseregek elől. A hazai kastélyok múzeumokban eredeti tárgy, csak egy két darab Található. A többi abból a korból származó. Ne feledjem. Az ottani lakosság annyiban érintett, magyar vonatkozásban, hogy a század végén Gróf Andrásy tulajdona volt a kastély. Mondok Nektek valamit. Ott jártunkkor kiderült mennyire utálnak ott Minket, magyarokat. A tárlatvezetéskor kialudtak a fények. A csoportunkat vezető hölgy elnézést kért. Gyakran fordul elő ilyesmi, de elemlámpa segítségével bemutatja a dolgokat. Beleegyeztünk. Az utolsó teremből kifelé jövet mondja, hogy megvan az eredeti elektromos rendszer főkapcsolója. Mutatja, az ajtó mögött a kart, amely működteti a kettős késű kapcsolót. Kérdem: ugye ez nem működik, csak itt van? A válasz meglepett. De. Működik. Ezzel áramtalanítható a kastély. Mi elindultunk lefelé a lépcsőn. A hölgy vissza a szobába. Lent akkor indult egy német csoport. Mi le sem értünk a lépcsőn, és a gyönyörű csillártól fényben úszott az előtér. -.appa.  
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://appasztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr5416821504

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása