- Miről juthatott ez eszembe? Nagyon egyszerű. Ott álltam a Találkozások Háza bejáratánál sorba. Sütött a nap, még jó, hogy a karácsonyfa adott egy kis árnyékot. Na, ez egy kis élc lett volna. Mindenesetre jobban jártunk, mint a tegnapiak, akik az esőben várták, hogy bebocsátást nyerjenek. Szóval pízért állok sorba, ahogy anno idekerülésemkor Bűdön mondták, és a gazdaság romlása jut eszembe. Ma is bemondta a rádió, hogy jövőre a nyugdíjasok 5% emelést kapnak, ami természetesen az infláció alatt marad. Ezen utolsó tagmondatot Én mondtam be. Nem a rádió.
- Az egyensúly romlására több jel is mutat. Az infláció is egy ilyen dolog. Idejön az államháztartási hiány, a folyó fizetési mérleg, a reálkamat, és az államadósság. Hajjátok? Nem tetszik ez az, 5,5% feletti infláció. Még tán a kormánynak se? - pedig Ők csinálják. Lehet ezt a koronavírus által gerjesztett válságra fogni, de nem ez az igazi ok. Volt itt 4,7%-os pénzromlás a járvány előtt is. Teszem hozzá, amit a nyugdíjasok zömében vesznek, az mind többel emelkedett, és fog emelkedni, mint 5%.
- Vissza kell mennünk az időben 2016-ig. Akkor kezdődött az erőltetett növekedés, a béremelések. Ehhez kapcsolódott egy laza monetáris politika. Ezek mid az egyensúlyromlás felé terelték a gazdaságot. Kicsinyhazánkban a negatív reálkamat nagy. Sokáig nem emeltek kamatokat. Aztán megtörtént, de ezek a kamatemelések nem hozták meg a hozzáfűzött reményeket. Hogy miért? Egyszerű. Az infláció jobban nőtt annál, mint amennyit a kamatok emelkedtek. Vagyis, amit tavaly megvehettem vóna, azt egy év múlva nem vehetem meg, mert az infláció több volt, mint amennyit kaptam a pénzem használata után.
- Fidesz 2010-ben vette át a kormányzást. A GDP-arányos államadósság, 78%-os volt. Ez akkor 21 ezermilliárd forint értékű volt. Ez mára elérte a 40 ezermilliárd forintot. Nézzük a többit. Az államháztartás hiánya 2020-ig 3% alatt volt. Erre mondtam Én, hogy fújják a lufit. Tavaly aztán, a járvány miatt elszállt. Fogadjuk el, hisz ennek is köze volt hozzá. A folyó fizetési mérlegünk, még 2017-ben is pozitív volt. Minimálisan, de az volt. Onnantól negatív. Ez, a gyors belföldi kereslet növekedésének a következménye, hozzájárulva az egyensúlyromláshoz. A kormány büszke rá, hogy az államadósság 2019-ig csökkent. Ha hozzátesszük, hogy a 2010 és 2019 közötti javulás cirka annyi volt, mint amennyit a magánnyugdíj-pénztári vagyon államosítása kitett. A mondó vagyok. Ne kicsinyeljük le ezt az eredményt. Sokkal több pénzt is elsinkófálhattak volna. A következő években növekednek a nyugdíjkiadások. A következő évi indexálást 10%-ra várják. Most ne vegyük az Áder Jani 4,4 milliós nyugdíját. Az, egy összeg. Sok kicsi sokra megy. Ezzel nem azt mondom, hogy a 4,4 millió kicsi. Szerintem is sok. A megnövekedett kiadások szűkíthetik a gazdaságpolitika mozgásterét. -.appa.