- cikk
(1) Minden személynek joga van a közösség kulturális életében való szabad részvételhez, a művészetetek élvezéséhez, valamint a tudomány haladásában és az abból származó jótéteményekben való részvételhez.
Azt gondolom ahhoz, hogy a közösség kulturális életében valaki részt vegyen, történnie kell valami előzménynek. Gondolhatunk itt, akár a nevelésre is. Azért, mert szabadon mehet, még nem fog menni. Nincs rá igénye. A művészetek élvezete sem egyszerű dolog manapság. Kell bizonyos fokú alapképzettség. Hol vagyunk már attól, amit Immanuel Kant mondott. „Szép az, ami érdek nélkül tetszik” Az is eszembe jutott, hogy a tudomány haladásából, nem csak jótétemények keletkeztek. Az embereknek, akaratuk ellenére ezekben is részt kell venniük.
(2) Mindenkinek joga van minden általa alkotott tudományos, irodalmi és művészeti termékkel kapcsolatos erkölcsi és anyagi érdekeinek védelméhez.
Ez a pont nagyon jól hangzik, de mint azt nagyon jól tudjuk, az emberek lopnak. Mondjátok már meg. Miért pont tudományos, irodalmi és művészeti terméket ne lopnának. Egy kis vigasz. Ha már ellopták, jogod van az erkölcsi és anyagi érdekeidnek a védelméhez.
- cikk
Minden személynek joga van ahhoz, hogy mind a társadalmi, mind a nemzetközi viszonyok tekintetében olyan rendszer uralkodjék, amelyben a jelen Nyilatkozatban kinyilvánított jogok és szabadságok teljes hatállyal érvényesülhessenek.
Ez a cikk is egyike a nesze semmi, fogd meg jól előírásoknak. Gondoljatok bele. Egy személy mit tehet abban, hogy a társadalmi, és a nemzetközi viszonyok tekintetében olyan rendszer uralkodjék, amelyben a jelen Nyilatkozatban kinyilvánított jogok, és szabadságok teljes hatállyal érvényesülhessenek. Mondjátok. Újra kérdem. Mit tehet, egy személy? - ennek a „gyönyörű gondolat” megvalósításának az érdekében. Jól érzékelitek. Bevallom, a gyönyörű gondolat, idézésében van irónia. Nem is kevés. -.appa.