- Emlékezzetek rá! Ott álltunk tegnap, a Hinnóm völgyében, a pokol kapujában. Nem mintha annyira odavágynék, de azt keresgéltem merre is van Jeruzsálemtől. Megjelenítettem az egyik írást. De! - más írás szerint, a Hinnóm völgye Jeruzsálemtől nyugatra és délnyugatra terült el. Teszem hozzá, ez a tájolás felel meg a valóságnak.
- Héber eredetű szó a hinnom, amelynek jelentése: nyöszörgés, sóhajtás. Na, ez eddig fedi is tartalmilag a pokol képét. Csakhogy a hinnom jelentheti a kegyelmes, jóságos, gazdag kifejezést. Ami viszont, inkább a mennyország képét vetíti elénk. Nyugi! - ilyen értelemben nem használták ezt a kifejezést. Legalábbis nem találtam ilyen megközelítést.
- A Hinnóm völgye egy természetes határt képezett Júda és Benjámin közt. Ez később pogány áldozati kultusz színhelyévé vált. A hamis istennek, Moloknak hódoltak. Több írás szerint, ez inkább cím (király, tanácsos) volt, mint Isten. Példának hozhatjuk, hogy a nyugati sémitáknál a Malik királyt, uralkodót jelentett.
- A Molok kultusszal, vagy vallással az volt a baj, hogy magában foglalta az ember, és főleg a gyermekáldozatot. Remélem az eddigiekből kiderült, hogy tűzáldozatról beszélünk. A kijelölt személyt elevenen égették el. A zsidók ezt elítélték, és az Ó-testamentumban is szigorúan büntették!
- Azt azért hozzáteszem, a zsidóknál, a Szentsátorban is volt tűzáldozat, de ott megölt állatokat égettek el. A felszálló füstről úgy írnak, hogy kedves az, az ÚR-nak. Egyes helyeken, kedves illat az, az Úrnak. Hát, ha Engem kérdeztek, az égő húsnak szörnyű szaga van. Nem illat, - bűz.
- Molok (Moloch) nevei: Milkom, de akár Melkart is lehetett. Úgy sejtem, hogy a Molok a bálvány Istenek gyűjtő neve is lehetett. Már-csak azért is, mert egy értelmezésben a Molok utálatosság értelemben is használatos. Másrészt az írásokban szerepel együtt a Molok és Baál neve.
- Moloch az alvilág, és a tűz istene volt, eredetét pontosan nem tudni. Az derült ki, hogy a Föníciaiaknál, több mint 4000 éve jelent meg egy malkum (mulkum) nevű isten. Vélem a fejekben, és nem testi valóságában. Vélhetőleg ez a név módosulhatott Moloch -ra. Az első beszámolók, amik írásos formában jelentek meg, az időszámításunk előtti 800-as évekre tehető. Izraelben ekkor tájt jelent meg a Moloch kultusz.
- Nem akarom védeni a zsidókat. A németeket főleg nem, akik éppen a zsidókat égették, igaz nem szakrális célból, hanem vagyonszerzés miatt. Mára bizonyítottak tűnik, hogy a magas kultúrával rendelkező Aztékok és Maják is mutattak be emberáldozatokat, méghozzá igeb nagy számban. Civilizációjukat sokáig békésnek vélték. Megengedve, hogy törzsi háborúk előfordultak. Mentségükre, mondtak olyat is, hogy csak a hadifoglyokat végezték ki ilyen módon. Igaz, kellett néhány ezer év, amíg megszületett az 1947. évi, III. genfi egyezmény. Van ennél rosszabb is. Olyan edényeket találtak ásatásakkor, amikben valószínűleg embereket főztek. Itt hagyom talán abba. De nyugi! – majd folytatom. -.appa.