- A hínajána egy szanszkrit és páli kifejezés, amely azt jelenti, kis szekér, kis kocsi. (Jelenthet szűk ösvényt is). A hínajána értelmezése szerint akkor keletkezik szenvedés, (dukkha) mikor valaki azonosul, vagy ragaszkodik bármelyik aggregátumhoz (különböző részekből összeállt egész, emlékezzetek a múltkorira, a létesülés öt alapvető csoportosulása). A szenvedéstől úgy szabadulhatunk meg, juthatunk el a nirvánába, ha lecsökkentjük és megszüntetjük a ragaszkodást a szkandákhoz. A nírvána a végső cél. Náluk ez a beteljesülés, vagy üdvösség.
- A théraváda buddhizmus liturgikus nyelve a páli. (Liturgia: vallási csoport által végzett tevékenység, amely hagyományokon alapszik. Gyakorlatilag a szertartásrend előírása, meghatározza a tevékenységet, az imák sorát). Páli nyelven maradtak fenn a buddhizmus legrégebb íródott szövegei. Nem véletlenül az „öregek tanítása” az a buddhista iskola, amely a „Páli Kánon”-ból nyeri sugalmazását, ihletét. Tanításuk szerint minden egyes embernek magának kell elérnie a szentséget, és magának kell megszabadulnia a születések állandó körforgásából. Úgy tartják, a buddhák tiszta és egyszerű emberek. Elutasítják azt a gondolatot, miszerint transzcendentális lények lennének. Itt azért megjegyzem, hogy mi a kánon egyházi értelmezése: könyvek gyűjteménye, szent irodalmi szövegek, amelyek tekintélyüknél fogva sérthetetlennek számítanak. Ezek hitszabályokra, tanításokra, beszédekre és szövegmagyarázatokra vonatkoznak. Közbevetem, hogy ezek az idők során változnak (ennyit a sérthetetlenségükről). Értelmezik a szentszövegeket és a zsinat változtathat rajta. Gondoljunk csak arra, hogy a 2022-es választásra a református zsinat kiadta, hogy a hívek szavazzanak a Fideszre. Nyilván a szentiratokban nem szerepelhetett ilyen. A Reformáció létrehozói nem tudhatták, hogy lesz Fidesz. Tovább megyek, maga a reformáció is elszakadás a katolikus kánontól. Igazából az összes vallásra elmondhatjuk, hogy több ágra szakadt. Némelyek újítanak, mások azt mondják, hogy visszatérnek az eredeti gyökerekhez.
- Én meg visszatérek eredeti témámhoz a Buddhizmushoz. A mahajána (nagy kocsi) a Buddhizmus egyik fő ága. Azt olvastam róla, hogy a történelmi Buddha halála utáni első zsinaton megegyeztek, hogy az eredeti tanításokat követik. Közbevetem, vallási értelemben mi a zsinat. Olyan gyűlés, találkozó, amelyen a legfőbb egyházi méltóságok összeülnek és a vallás alapvető hitelveit rögzítik. Na-de, a Buddhizmus könyveinek többsége szanszkritul íródott. Ezek nagyrészt elvesztek és csak tibeti vagy kínai fordítások maradtak fenn. Jegyzem meg. Ki tudja, mi veszett el? A fennmaradt tibeti és kínai könyvekben, mennyire torzultak az eredeti tartalmak. Ugyanazok az aggályaim, mint Mi bibliánkkal. Azt is fordítgatták, összevissza. Visszatérve a tanhoz. A hagyomány szerint a legvégső felszabadulás úgy jöhet létre, hogy az egyén mélyen megtapasztalja, hogy az aggregátumok önállóan, mindentől függetlenül nem léteznek. -.appa.