appasztorik

Akarmi, mint egy szatócs bót

Gondolkodunk, döntünk 54/2023 (03.23.) töprengés

2023. március 23. 13:11 - appasztorik

  • Éppen tegnap írtam Margónak, az emberi viselkedéssel kapcsolatban. Mindenre, ami váratlanul ér bennünket, vészreakcióval válaszolunk. Menekülni, futni. Még, ha van is időnk, igyekszünk mindent a lehető leghamarabb megoldani. Olvastam, olyan elméletet, miszerint az analitikus elmének fontos szerepe van minden döntésünkben. Értve alatta, az adott pillanatban létrehozott, ad hoc döntéseket is. Valami azt súgja nekem, hogy ebben kételkednem kell.
  • Régebben olvastam egy cikket, ami Mlodinow nyilatkozatára, vagy cikkére hivatkozott. Annyit mindenképpen tudnunk kell róla, hogy amerikai elméleti fizikus, matematikus, forgatókönyvíró és író. Számomra, az olvasottakból az derült ki, hogy tévedés azt feltételeznünk, miszerint döntéseink meghozatala közben, a racionális elménkre hagyatkoznunk. Vagyis az érzelmeink, a feltételezésekkel ellentétben nem kontra-produktívak.
  • Érdekes megközelítést hoz fel agyunkkal kapcsolatban. Agyunk egy okostelefon komputeréhez hasonlítja. Azt mondja, folyamatos adat, és információ feldolgozás történik. Tehát az okos telefon akkor is nagy munkában van, amikor éppen nem simogatjuk, és nyomkodjuk a billentyűket. Ez legalább magyarázatot ad arra, - miért merülnek le egy nap alatt az okostelefonok. Mellesleg jegyzem meg, hogy a készülék folyamatosan spicliskedik és információkat küld rólunk. Tehát nemcsak emaileket ellenőriz, frissítéseket tölt le, hanem más tevékenységeket is végez. Ez utóbbiba belefér, hogy kémkedik.
  • Itt jön egy érdekes dolog. Amikor az akkumulátor merülni kezd, a mobil átáll energiatakarékos üzemmódba. Onnantól nem nézi jött-e email. Másra tartalékolja az energiát. Gyanítom a kémkedés a legfontosabb feladata. E miatt lehet az is, hogy 3 évenként tönkre mennek az okostelefonok. Igazából nem szükségszerű, hogy elromoljanak, de célszerű. Így vannak megtervezve. Ennyi idő elteltével, már sokkal jobb kémprogramok vannak. Ezért nem lehet bennük akkumulátort cserélni.
  • Itt jön a poén. Mlodinow szerint az agyunk is így működik. A helyzet megváltozása esetén, az agyunk is funkciót vált. Vagyis agyunk különböző módon dolgozza fel az ingereket, információkat, a különféle helyzetektől függően. Most itt tekintsünk el attól, hogy módosult pszichikai állapotban (alkohol, drog) megváltozik a helyzetfelismerésünk, az értékelésünk. Itt arra gondol, hogy félelem, szomorúság, düh, vagy boldogság esetén másképpen reagálunk. Végig gondolva, nincs ebben semmi különleges. A szóhasználatokból is kiderül. A boldog ember úszik a boldogságban. Rózsaszínben látja avilágot. A dühös embernek elborul az agya. Azt mondja Mlodinow, az érzelem, agyunk funkcionális beállítása. Ez egy olyan keret, ami befolyásolja az információfeldolgozás módját. A gondolkodásunkat. Ezáltal azt, hogy milyen döntéseket fogunk hozni. -.appa.
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://appasztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr9918078618

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása