appasztorik

Akarmi, mint egy szatócs bót

Géppisztoly 200/2022 (12. 01.) töprengés 

2022. december 01. 18:12 - appasztorik

  • Hát e se, mai ihletésű történet. Moldova György, egy interjúban 1956-ról beszélt. Azt mondta: egy géppisztolyt magamhoz vettem. Dobtárasat, ritkafajta, akkoriban zömmel ívtárasat használtak. Hát ez így, ebben a formában nem igaz. Nem áll meg. Ahogy a Markos-Nádas kabaré jelenetben elhangzott. Igazatok van. Ott nem géppisztolyról volt szó. Hazánkban, a Moldova által említett időben, a dobtáras géppisztoly volt az elterjedt. Ez volt a PPS-41, és sokáig megmaradt. Én 1958-ban kezdtem, Sátoraljaújhelyen az általános iskolát, a Papsoron. Ötödiktől jártam az Esze Tamás általános iskolába. Mellette volt a Munkásőrség laktanyája, ahol láttuk a PPS géppisztolyokat. Arra nem emlékszem, hogy a határőröknél, melyik típus volt, pedig az ő laktanyájuk az iskola felett volt. Úgy szó szerint, hisz ez a hegy oldala, jóval a Ronyva határfolyó fölött. Arra viszont emlékszem, hogy a határőrök járőröztek Toldi típusú kerékpárral. Ez alacsony vastag kerekű kerékpár volt. Még katona, elnézést határőr koromban, a jó öreg fatusás AK-47 volt a fegyverünk. A honvédségi ÉPK, alakulatoknak volt a műanyag tusás AK-47 M.
  • A dobtáras, PPS-41 (Spagin-géppisztoly) a II. világháborúban a Vörös Hadseregben használt géppisztoly volt. Az orosz katonák közötti nevén Papasa. Georgij Spagin, szovjet fegyverszerkesztő tervezte ezt a 7,62 mm-es géppisztolyt, amelyet 1941-ben rendszeresítettek, a Szovjetek. A világháború alatt, nagyon jól muzsikált. A magyar katonák a második világháborúban, és még utána is jó ideig, davaj-gitár néven emlegették. A világháborút követően a Szovjetunión kívül más országokban is alkalmazták. Érthető módon, mint a keleti blokk tagja, a PPS-41 a magyar fegyveres erőknél, és testületeknél is rendszeresítve lett.
  • Az ívtáras, AK - 47 gépkarabély magyarországi felfutása, az ötvenes évek végén indult, amikor a magyar hadvezetés úgy döntött, hogy modernizálja a honvédség kézifegyver állományát. Ekkor, váltották le a PPS géppisztolyokat, és a Moszin-Nagant puskákat. Ez utóbbiak elődjei, már a lecseréléskor is muzeálisnak voltak tekinthetők. Amiről beszélünk, a cári orosz hadseregben 1891-ben lett rendszeresítve. Ennek a 7,62 mm űrméretű, belsőtáras ismétlőpuskának, volt mesterlövészpuska változata is. Szóval időszerű volt a régi fegyverarzenált lecserélni. Nem meglepő módon a választás, a Szovjetunióban már jól bevált AK - 47-re esett. Ennek megvásárolták, vagy inkább megkapták a gyártási eljárásait. Ezzel illeszkedtünk a keleti tömbön végigsöprő, karabélyegységesítési hullámhoz. A Lámpagyár (FÉG) kapta meg a sorozatgyártás jogát. A Varsói szerződésen belül, több ország is gyártotta. Meg volt, az az előnye, hogy a katonai blokkon belül, azonos fegyverek, és lőszerek kellettek.   -.appa.
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://appasztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr7617992440

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása