appasztorik

Akarmi, mint egy szatócs bót

Tudatos környezetvédelem 54/2022 (05.08) töprengés

2022. május 08. 10:27 - appasztorik

- Egyik ismerősöm elküldte Nekem, hogy hazánkban hód térképet készítenek. Futólag olvastam, mert mérges vagyok a hódok miatt. A hódokra is, de leginkább az emberre, aki meggondolatlanul telepítget állatokat ide-oda. Véd fajokat körömszakadtáig, majd kijelenti róla: fúj, Invazív! Meglepett, hogy fotót kérnek. Nincs Nekem időm lesni a hódot. Nem hagyja az fényképeztetni magát. A hód által kipusztított fa csonkját még le is lehetne fényképezni, de nem olyan szép látvány az. Azt gondolom, hogy azok az eszementek, akik kitalálták, hogy Nekünk már, csak a hód hiányzik, azok megérdemelnék, hogy járják az országot, és minden hód által kirágott fa helyett, ültessenek kettőt. Nemrégiben felkaptam a fejem, mert megint a hódokról volt szó, meglepve olvastam: „hatósági engedéllyel lehetőség van a hódgátak elbontására”. Tisztázzunk valamit. Ez a hód, nem épít gátat. Ez rombol. Furkálja a töltést, rontva annak állagát. Azt mondja még a cikk: „Fontos azonban, hogy elkerüljük ezt olyan területeken, ahol a vízkilépés nem veszélyeztet”. Jegyzem meg, ahol a gát, töltés átszakad a hód furkálással végzett rongálása miatt, ott bizony veszélyeztet, mert az árvizet jelent. Arról meg tudjuk, hogy településeket, és létesítményeket sodorhat el. Amit a cikk kecsegtetés gyanánt ír számunkra: „Az elárasztások ugyanis nemcsak a biodiverzitás fenntartásához járulhatnak hozzá, hanem a táj jobb vízmegtartásához is”.  Tökéletesen igaz, amit leírtak. A kanadai hódra. És arra jellemző, a gátépítés is.

- Mi a fene, az a biodiverzitás:? A kifejezés elég régi (1985), hiszen Walter G. Rosen amerikai akadémikus alkotta, mikor egy biológiai sokféleséggel kapcsolatos fórumot szervezett. Olyasmit takar a fogalom: az evolúció során kialakult fajok megjelenésük óta eltelt időben megszerzett tudása, arra vonatkozóan, hogy tudják sikeresen túlélni a Föld rendkívül változó környezeti viszonyait. Ebbe beleértem a legnagyobb veszélyt, az emberi tevékenységet. A nagyvárosi emberek többségének fogalma sincs milyen a természetes környezet. Akciók keretében olykor csapatostól kicsődülnek gyönyörködni, a természet csodálatosságában. Valójában a levegő, a víz minősége, de még az ételeink is összefüggenek a biodiverzitással. Növények termelik számunkra az oxigént. Rovarok, és méhek végzik a beporzást, minek köszönhetően vannak gyümölcsök és termések. Az utóbbi száz évben nagymértékben pusztult az állatvilág. A növényzet is jelentősen átalakult, hiszen őserdőket írtunk ki amiatt, hogy termőterületet biztosítsunk azoknak a növényeknek, amiket termelni akarunk, hogy magunknak, és haszonállatainknak élelmet termeljünk. Természetesen a táplálék gyanánt termelt növények mellett, gyártási alapanyagot is termelünk. A termelés, hasonlóan más emberi tevékenységhez, durva beavatkozás a természetbe (kemizálás, műtrágyázás, génmódosítás). -.appa. 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://appasztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr6617826537

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása