Olyan élményben volt részem, ami nem mindenkinek adatik meg. Képzejjétek mán el! Békésen megyek az autóval. Nem a településen. Ércsétek úgy, hogy nyugodtan. Balról megjelenik egy biciklis, és balkarját felemelve jelzi, hogy ki fog kanyarodni a védett útra. Látta, hogy jövök. Megállt, lábát a kövezetre tette, és várt. Értitek Ti ezt? Annak dacára, hogy stop táblája volt, nem kanyarodott ki elém. Említettem a múltkoriban, hogy jártam Böszörményben. A két biciklis, a stoptábla mögül simán átment a kereszteződésen. Biztos úgy vótak vele, hogy Ők egyenesen mennek tovább. Igaz. Én is egyenesen mentem, de az, az Én bajom. Hogy ne is legyen több bajom, ezért fékeztem. Annak idején. Mikor a múlt évezredben vetetni tanultam, akkor azt mondta az oktatóm. Az elsőbbség akkor ér valamit, ha megadják. Mennyire igaza volt. E meglepő cselekedet hatására eldöntöttem, hogy átnézem miket ír elő a Közúti Rendelkezések Egységes Szabályozása. (1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól).
„Ha az „Egyirányú forgalmú út” jelzőtáblák alatt elhelyezett kiegészítő táblán autóbuszt és/vagy kerékpárt mutató ábra jelenik meg:
- a) az úttesten kijelölt kerékpársávon, ennek hiányában az úttest jobb széléhez húzódva a kerékpáros,
- b) az autóbusz forgalmi sávon a menetrend szerint közlekedő autóbusz,
- c) a kerékpáros által is igénybe vehető autóbusz forgalmi sávon – az autóbusz részére kijelölt közlekedési iránnyal megegyezően – a kerékpáros is a jelzőtáblán megjelölt iránnyal szemben közlekedhet.” – mondja ki a KRESZ.
Nem minden egyirányú utcába lehet a forgalommal szembe behajtani. Feltételként szerepel, hogy ezt a lehetőséget egy kiegészítő tábla jelezze a kerékpárosok számára. Másik gyakran megfigyelhető hiba a kétkerekűvel közlekedőknél, hogy a kijelölt gyalogátkelőhelyen a gyalogosok között suhannak át az út egyik oldaláról a másikra. Ugyanakkor erre is tartalmaz előírást a KRESZ.
„A kerékpárosnak a kerékpárról le kell szállnia és azt tolva – a gyalogosok közlekedésére vonatkozó szabályok szerint – kell az úttesten áthaladnia.” – rögzíti a szabály.
Ha ezt a szabályt a kerékpárosok mindig betartanák, akkor a piros lámpánál máris kevesebb álló kerékpáron egyensúlyozó, rosszabb esetben billegő személyt láthatnánk.
Mutatósak, az egy keréken, az elengedett kormánnyal bemutatott már-már cirkuszi produkciók sorozata. Gyakorta csodálhatjuk meg, a kerékpározás közbeni sms írást. Ez nem való az utcai közlekedésbe. Vannak erre pályák kiépítve.
A kerékpárosok részére a KRESZ kifejezetten kimondja, hogy
„Tilos elengedett kormánnyal kerékpározni.” -.appa.