- Hajjátok? - a jegybankelnök úr vót olyan szíves, oszt emlékeztetett bennünket arra, hogy a magyar gazdaság a V4-csoporton belül a legmagasabb adósságrátával rendelkezik. E közben a legmagasabb költségvetési hiányt tervezzük 2022-re, - mert Viktorunk mit meg nem tesz érte? - hogy a lakosság jól érezze magát. Mellé, ez a kőccségvetési hiány, jól el van vetve, mert ez leend az EU harmadik legnagyobb tervezett hiánya. Azt tervezik, a nép kedvéért a gyermekes szülőknek visszafizetik az SZJA-t, ha a gazdasági növekedés eléri az 5,5%-ot. Biztos lesz még valami ravaszság belecsempészve. Különösebben nem tanulmányoztam, nem lévén érintettségem a dologban.
- Hajjátok? Olvastam, hogy ez, az értünk mindent kormány tíz év alatt, a 230 körüli euró-árfolyamtól 336-ig jutott el. Napjainkra 351 felett van az ár. Nyugoggyatok le. Erősödünk. Nyóc nappal ez előtt 355 körül tapogatott. És mellé, most azzal rémisztgetnek, hogy az építőanyagok árát 100%-al emelni fogják. Ha megígérték, be is tartják. Azon töprengek, hogy ebben a nagy javulásban (nem gazdasági, hanem egészségügyi), meg fogják szüntetni a fizetési moratóriumot. Akik éltek vele azok meg, meg fogják szívni. A bank ugyanis kamatot fog számolni a be nem fizetett pénzre. Neki az jár. Nehogy-mán bukjon a pandémián, mikor annyian gazdagodtak rajta.
- Aki nem érti, - miért is jó? - a gyengülő nemzeti valuta, annak elmesélem. Képzejjétek mán el, ez a folyamat javítja a gazdaság nemzetközi versenyképességét. Mondom is hogyan. A leértékelés azért jó, mert a kivitel növelésére, és a behozatal visszaszorítására ösztönzi a gazdaság szereplőit. A régi közgazdasági könyvek foglalkoznak ilyesmivel. Az árfolyamgyengülése esetén, ha minden más feltétel változatlan, akkor a cégeknek az előállított termékeiket nyereségesebb lesz külföldön eladni (exportálni), mintsem itthon eladni. A konzerveket, vagy a textilárukat előállítók az exportpiacok felé fordulnak, hiszen a kivitt termékekért kapott külföldi devizáért a nemzeti valuta leértékelése miatt több hazai pénzt kapnak, ami által nagyobb lesz a profitjuk. Természetesen bármit érdemes így eladni, csak annak idején ezekben a termékekben voltunk jók. Most mondhatjátok, hogy persze, de amit mi veszünk az is drágább. Ne aggóggyatok, ez is a külkereskedelmi mérleg javulását segíti. Igaz ugyan, hogy a leértékelést követően a behozatal drágul. Mit lehet tenni? Hazai piacon kell termékeket keresni az import helyettesítésére. A behozatal mérséklődése, a hazai piaci helyzet javulását eredményezi. A hazai ipar támogatásának példájaként Svájcot szokták felhozni. A beruházásnál betervezett gépet nem gyártják a kantonban. Megnézik, - a szomszédos kantonokban gyártják e? Nem gyártják. Egyáltalán Svájcban gyártják? Ha nem, akkor megvizsgálják, milyen hazai termékkel lehet kiváltani. Náluk, ez nem közgazdasági mahináció! – a hazai ipart védik vele. -.appa.