appasztorik

Akarmi, mint egy szatócs bót

Szálkás halak tanszék (a pácolás)

2020. szeptember 19. 22:49 - appasztorik

Mivel Attila fiam kollégái között érdeklődés mutatkozott a halpácolás módját illetőn, ezért lediktáltam Neki. Ha, már meg van írva, akkor (kissé kibővítve) közzéteszem, lehetővé téve, hogy más is hasznosítsa és élvezhesse a semmibe sem nézett halak étekként való felhasználását. Attól függően, hogy mire akarjuk használni a halakat, el tudjuk dönteni, szükség van-e pácolásra, vagy nincs. A halászlé, a halpaprikás vagy, a rántott hal esetén nem kell a halszeleteket pácolni (csak sózni). A rántott halak esetében a bundázásra használt tojásba keverhetünk fűszereket. Ez kicsit feldobja, a semleges ízű halakat (pl. afrikai harcsa). Igaz ez szálkátlan. De térjünk vissza a sütni való halakhoz. Amikor, tenyérnyi sütni való irdalt halakat, vagy nagyobb szálkás halból, irdalt filészeleteket készítünk elő sütéshez, akkor azokat besózás után úgy nevezett, száraz pácba tesszük. Ugyan így járunk el, akkor is, amikor hal-ropit készítünk. Erre a célra, apró ujjnyi, hosszúkás alakú halacskákat (küsz, bodorka, vörösszárnyú) használunk fel. A pucolásnál, ha marad rajta kevés pikkely nem számít. Azzal is kalciumot, és foszfort viszünk a szervezetünkbe. Nézzük akkor, milyen pácot készítsünk. Lehetőleg olyat, ami az ízlésvilágunknak megfelel.  A boltokban kapható Halak fűszerkeverék, erre a célra lett kitalálva. Ismerek olyan horgászt, aki keveri csirke fűszerkeverékkel, mert az paprikás. Én előszeretettel használom pl. erre a célra a Provence fűszerkeveréket, csak előtte megőrölöm a turmix géppel. A lényeg, olyan mértékű aprítást kell alkalmaznunk, hogy egy elfordítható szórófejjel ellátott fűszertartóval a besózott halakat megszórhassuk. Házilag is készíthetünk ilyen fűszerkeveréket. Tehetjük ezt olyan módon is, hogy az alapkeverékeket megfejeljük. Például, különböző fűszereket (koriander, majoránna, kakukkfű, kapor, stb.) adunk hozzá a bolti keverékek valamelyikéhez. Természetesen, a hal víztartalma miatt, a rászórt pác-só átnedvesedik. A száraz pácból kivett halakat búza, vagy kukoricalisztben történő megforgatás után, forró olajban pirosra sütjük. Én a liszthez sosem rakok paprikát. A paprika megég és keserű lesz tőle az olaj. Amennyiben, nem teszünk bele paprikát, akkor az olaj többször felhasználható. Természetesen abban az esetben, ha nem hevítjük túl az olajat. Ha mustárosan szeretjük a halat, akkor az olajból való kivétel után (még forrón) vékonyan bekenhetjük mustárral. Lehet úgy is trükközni, hogy a turmixgépben készítünk egy hagyma, fokhagyma keveréket. Ezt kenjük vékonyan a halra, és arra szórjuk a pác-sót. Az is egy módszer, amikor hagymakarikákat, fokhagyma szeleteket dobunk a sütés közben az olajba. Ezt eredetileg azért csinálták, hogy nem ég meg olyan könnyen sütésközben a hal. Részemről, sajnálom kidobni a hagymát, ezért a halakkal együtt kiszedem az olajból, és frisset teszek be, amikor az új adag halat rakom be. A sült hagymát és fokhagymát elfogyasztjuk a halakkal együtt.
A nagyobb szeleteket, halfiléket amennyiben tárcsán akarjuk megsütni, akkor célszerűbb őket nedves pácba helyezni. A páclevet úgy készítjük, hogy ecetet (akár fűszeres ecetet) vagy citromlevet kevés sóval és cukorral összekeverünk, hogy kellemes íze legyen. Akinek van jól bevált salátaízesítő receptje, az használhatja azt is. Ehhez az alaphoz rakunk a száraz páchoz szükséges fűszerekből, illetve ízlés szerint hagyma- vagy fokhagymapépet. Használható mustár is vagy méz és mustár egyidejűleg. Mindenkinek egyénileg kell kikísérletezni, hogy számára melyik a legkellemesebb íz. Amikor a nedves pácból kiszedjük a halakat, a pácléből mártást is készíthetünk (tejszínnel vagy tejfölösen), kár lenne kidobni. A mártás besűrítéséhez lisztet, vagy keményítőt használhatunk. Ha a halakban nagyobbak a szálkák, akkor a nedves pác citromsav vagy ecetsav tartalma puhítja, feloldja a szálkákat. A nagyobb halak esetében, be kell tartani a 2-3 mm-es irdalási távolságot, ahhoz, hogy ne érzékeljük az átvágott „Y” szálkákat. Tenyérnyi halaknál lazíthatunk ezen a távolságon, attól függően, - mennyire sütjük pirosra a halat. Azt figyelembe kell venni, hogy a nagyon kiszárított hal ropogós ugyan, de jobban tapad a gerinchez és a bordákhoz (akár a gerinccel, bordákkal együtt fogyaszthatóak). Mindenki kísérletezze ki, számára melyik a jobb. Én, hol így, hol úgy sütöm a halakat. Ahogy úri kedvem tartja. Mindkét pácolás esetében, legalább egy éjszakán keresztül hűtőszekrényben kell a halakat tartani. Én, mivel a frissen sütött halat szeretem lágy kenyérrel, ezért akár 3 napig is pácban van a hal, és frissen sütöm. Ha tenyérnyi halakat sütünk vagy még kisebbeket hal-ropinak, akkor sütéskor célszerű (a már említett) hagymakarikát, fokhagymaszeleteket dobni az olajba. Ez jó ízt ad a halnak és nem ég meg olyan könnyen.  -.appa.  

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://appasztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr7516207364

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása