Amennyiben még mindig van kedve valakinek halat enni, akkor a pucolás után lássuk az irdalást. Tudjuk, hogy párhuzamos bemetszést jelent.Tálcán vannak a megpucolt halak. Kisebbek, nagyobbak és néhány törpeharcsa. Található ott ikra, haltej, valamint az első páros úszó is, némi halhússal. Később ezt is hasznosítom. Lássuk az egészet kicsit más szögben.
Akkor az egyik keszeget vegyük kezelés alá. A kisebb méretű filéző késsel szoktam a kisebb halakat irdalni. Mint azt már említettem volt, aművelet egy éles konyhakéssel is elvégezhető.
Így néz ki a beirdalt hal. Nem bonyolult a zöldség levél vágáshoz hasonlóan húzza az ember az ujjait és a körmei végénél ejt egy bemetszést. Amikor az embert tervezték még nem volt szó arról, hogy a harmadik kéz szükséges lenne a fotózáshoz.
Bemutatás gyanánt egy filézésbe kezdtem. Egy éles késsel bevágunk a gerincig. Addig vannak a bordák.
A bordák mögött végig szúrjuk a kést a hugyó nyílásig. Ez a hal végbele gyakorlatilag. Ott található, ahol a kés vége látható. Pontosabban alatta.A filéző kést határozottan végig toljuk a halban, a gerinccel párhuzamosan. A filé ilyenkor még nem vllik el, mert a bordák összetartják a gerinccel.Egy bármilyen késsel, a bordákat átvágjuk leválasztva ezzel a gerincet. A vastag pengéjű filéző kés erre alkalmas, de én azt is kímélem.
Az elválasztás után három darabban van a halunk. Két filé, amelyen még ott vannak a bordák és a gerinc maradvány, ami még halhúst is tartalmaz. Nagyobb halaknál, ezt meg lehet sütni. Én majd főzök belőle valamit. Alaplevet halászléhez, zöldséges hallevest, kocsonyát, vagy megiszom mikor meghűlt. .-appa.