- Azt gondolom, a tehetség egy nagyon széles sávban értelmezett fogalom. Szinte minden ember másképpen értelmezi. Azt mondod: „Senki nem tehetségtelen, aki verset tud írni!” Kétkedve fogadom ezt a megállapítást. Akkor a Poet huszon-ezer költője, - mind tehetséges? Ha, ennyire széles a spektrum, - akkor mindenki tehetséges valamiben! Mindenki csinál valamit, ami produktumnak tekinthető. Azt is mondtad: „A tehetség és más szerzett képesség nem csak úgy van, azt tanuljuk most és már korábbi életekben is”.
- Egyes megközelítések szerint, a képesség genetikailag magunkkal hozott lehetőség, ami gyakorlás révén készséggé alakítható. Ez azért is lényeges, mert a képességet minden esetben, valami cselekvéssel, történéssel, kapcsoljuk össze. Ez, egy igen tág definíció, amiből az következik, az embernek annyi képessége van, ahány akaratlagos cselekvése.
- Amikor gépies, berögzült a cselekvés, akkor beszélhetünk készségről. Itt érdemes azon elgondolkodni, hogy amennyiben ennyire automatikus a cselekvés, - az ténylegesen, mire vonatkozik? Van sok cselekvés, aminek esetében szükségszerű. Járás, biciklizés, autóvezetés, varrás, kézimunkázás, még a sportoknál is (pl. rajt) elengedhetetlen. De, amikor a gondolkodásnak szerepe van (írás, zeneszerzés, festés) akkor szükséges, a képzelő erő, ami szerintem nem tehető készséggé. Talán túl egysíkúvá tenné az alkotást. Mozart példáját hoztad fel. Előadásokat lehet teljesíteni, a begyakorlás útján, de a különböző művészek, más és másképpen interpretálják az adott darabot. Én nem értek a zenéhez, de van olyan Bach: D-moll toccata és fuga előadás, ami Nekem nem tetszik. Az sem lehetetlen, hogy hosszú időn keresztül azt tartjuk a legjobbnak, amit elsőre hallottunk.
- Azt gondolom a veleszületettséget nehéz meghatározni. Mi van? – ha a környezet-öröklésről van szó. Abban nő fel. A tanulás be épül az életébe. Sok mindenkitől olvashattam, hogy hosszú évekig nem írt. Most egyszerre előjött. Ez Nálad szerencsés, mert tényleg jó verseket írsz. De sok olyannal találkozni, akiknek kár írni. A verse hatásvadász. A cél, szívecske vadászat. Ez fenn van az adatlapjukon, hogy amennyiben tetszik a vers, akkor elvárás a szívecske. Erről verseket olvashatunk, hogy elvárják a szívecskéket. Erről csak ennyit.
- Ismered Te is ezeket a szituációkat. Te, jobban tolerálod az emberi gyarlósságot. Be kell látnom, az Én helyzetem sokkal egyszerűbb. Semmi célom a versírással. Nem tudok verset írni. Nincs vele célom. Tisztában vagyok vele, hogy többnyire úgysem értik. El is fogadom. Sokszor egy régebbi versemben, Én Magam sem értem, - miért pont úgy fogalmaztam meg. -.appa.