- Akinek ez nem világos, az lapozzon egyet vissza. Akkor megérti, micsoda dilemmában voltam. Mi előrébb való? – a kapitalizmus, vagy ennek a nemzet, nem is tudom milyének, nevezzük madarának, az esete. A csalogány, a pacsirta már foglalt, de mindenképpen énekes madárra gondoljatok.
- A kapitalizmusról elöljáróban annyit, hogy vége lesz. Miért mondom ezt? Egyszerű. A világon minden így van. Ami keletkezett az el is múlik. Másrészt, a WEF is erőlteti. Náluk a kínai típusú kommunizmus a befutó. Igen egyszerű magyarázata van. Abban a társadalmi formációban lehet a legjobban, kordában tartani az embereket. Vagyis az új világban a technokrácia tölti be azt a szerepet, amit Kínában a kommunista párt. Szépen megszűnik a magánvagyon. Nem azt veszel, amit akarsz. A rendszer nem engedi, hogy nagy lábon élj. Ez alatt karbon-lábnyomot értsetek.
- Azt mondják, a kapitalista termelési rendszer Angliában alakult ki, még a 16-17. században. Hogy miért? – és hogyan? - sosem fogjuk megtudni. Gondoljatok bele, 300- 400 évről beszélünk. Azt se felejtsétek el, a történelmet akkor is, és az óta is folyamatosan hamisítják. Így aztán a kialakulásával kapcsolatban sok, ellentmondó elmélet jött létre ebben a párszáz évben.
- Max Weber azt mondja, a kapitalizmus gyökere a protestáns etikában található. Ez tette lehetővé, hogy a pénzszerzéssel járó munkáikat az emberek élethivatásként fogják fel. Szerinte a “kapitalizmus szelleme” előbb született meg, mint a tőkés rendszer. Felfogásom szerint, az emberek megszabadultak a vallás által előírt pénzzel kapcsolatos korlátozásoktól. Eredeti elképzelés szerint nem ez volt a reformáció célja.
- Marx szerint a kapitalizmus kialakulását nem etikai, gondolkodásbeli okok hozták létre. Ő a gazdasági és társadalmi körülmények változásával magyarázta. A tőke már korábban is létezett a kereskedelemben. Ahhoz, hogy a tőkés termelés átvegye feudalista rendszer helyét egy mindent átfogó technológiai, gazdasági és társadalmi változás sorozatnak kellett bekövetkeznie.
- Egy XX. századi marxista szerint a kapitalizmus születése nem a kereskedelemhez köthető. Ellen Meiksins Wood azt mondja, hogy a kapitalizmus létrejötte, az angol vidék speciális, egyedi birtokviszonyainak a következménye. Szerinte az ottani birtokviszonyok miatt, a nagyon népes, földművelésből élő réteg arra kényszerült, hogy piaci alapon, pénzért árulja a munkaerejét. E mellett szintúgy, kénytelen volt piaci alapon megvásárolni megélhetéshez szükséges dolgokat, köztük az élelmiszereket is. -.appa.