- Most mondhatjátok, hogy Én az idő megszállottja vagyok. Állandóan visszatérek. Nem úgy, mint az idő. Az sohasem tér vissza. Tudom, Einstein egyenleteiből nem következik, hogy az idő nem fordítható vissza. Ezért bíznak annyira a megszállottak abban, hogy az időutazás megvalósítható lesz. Azért böngésznek régi újság fotókat, és fennen hirdetik ott van a bizonyíték. Mobil van a kezében. Olyan ruha van rajta, ami abban a korban nem volt még.
- Az emberiség története során, különböző kultúrák követték egymást. Ha ezeket figyelembe vesszük, akkor jelentős eltérések mutatkoznak. Változtak az idő mibenlétéről alkotott fogalmak. Ehhez hozzátársul, hogy az adott kor gondolkodói és a mindennapok emberei más nézeteket vallanak az idővel kapcsolatban. Azt is elmondhatjuk, hogy a nézetek egymást kölcsönösen befolyásolták.
- Meg kell említsem, hogy a múlt század új kérdéseket vetett fel. A lélekelemzés, a lélektudomány fejlesztése új elemeket hozott, aminek hozadéka, hogy a különböző tudományágakban létező vitás kérdéseket felelevenítették. A lélektudomány az ember lelki működéseivel, mentális folyamataival, a gondolkodással, az érzelmekkel és viselkedéssel foglalkozó tudomány. Tudomány helyett Én tevékenységet mondok. Akik művelik, azok nyílván tudományt mondanak, hiszen jobban eladható vele, a foglalatosságuk. Fontosnak tűnik, amit tesznek. Mégiscsak tudomány. Az egyszerű ember számára megcáfolhatatlan valóság. Most mondhatjátok, hogy az általam felvázolt meghatározás alapján, nem másról, mint a pszichológiáról beszélünk. Na és, akkor mi van? Azt sem tartom tudománynak. Többször deklaráltam már, és ismét megteszem, - hogy mit tekintek tudománynak? A tudomány a köröttünk levő világ megismerésére irányuló tevékenység. Ha eddig tartana a meghatározás, akkor a bótban való bámészkodás is tudomány lenne. Csakhogy az e tevékenység során megszerzett tapasztalatokat, ismereteket gondolati rendszerbe kell foglalni. Valósságukat igazolni kell. Tesztekkel bizonyítani, és nem utolsósorban mások által megismételhetőnek kell lennie az eredménynek. Belátom, ez elég szigorú mérce.
- Azt kellene először is tisztázni, - az idő a világmindenség alapvető tulajdonsága-e? Hogy egyáltalán van e? Vagy nincs. Mondjam úgy, az idő emberi megfigyelés következtében jött létre. Az ember érzékelése alapján, egyszerűen levonta azt a következtetést, hogy van idő. Mondhatjátok: persze, hogy van! - látjuk, érezzük nap, mint nap. Ez csak az érzetek csoportosításának terméke. Annyi bizonyos, az időt az órák mérik és mutatják. Felvetődik a kérdés, akkor a sok óra közül melyik mutatja a pontos időt. -.appa.