appasztorik

Akarmi, mint egy szatócs bót

A jövő, 40/2023 (02.17.) töprengés

2023. február 17. 06:46 - appasztorik

  • ami nem jön el. Legalábbis nem úgy (hozzá tehetjük nyugodtan), és nem akkor. A jövővel kapcsolatban jóslásokba bocsátkozni teljesen felesleges. A világot a kvantummechanika irányítja, ebből kifolyólag bármi előfordulhat.
  • Az elmúlt évszázad közepe táján, a kapitalista multinacionális nagyvállalatok egyre több olyan elemet vittek be a működésükbe, üzletpolitikájukba, amiről mondhatjuk, hogy tervgazdaság. Természetesen ezt a minél nagyobb nyereség elérése mozgatta. Szervezték, hogy ne legyenek nagy nyersanyag készletek. A beszállítókat, arra kényszerítették, hogy pontosan szállítsanak. Amennyiben nem így történt, akkor kirúgták őket. Volt helyettük másik, nem is egy. Mivel akkor nem dívott, a nagyon silány termékek előállítása, ezért a beszállítóktól, a minőséget is megkövetelték.
  • Itt teszek egy kis kitérőt. Azt gondolom, hogy a gyenge minőség elterjesztéséért Kína a felelős. Nagyon nagy tömegben gyártottak bármit, és azt olcsón adták. Ők, akkor azt a minőséget tudták. Megjegyzem Európában a Philips dobott piacra olyan videomagnót, ami műanyag fogaskerekekkel volt szerelve. Az adalékokkal úgy állították be a műanyagot, hogy egy bő két év után a fogaskerekek fogai kezdtek letöredezni. Javítani nem érte meg. Alkatrészt nem lehetett hozzá kapni. (Volt ilyen magnónk.) A cég ezen üzlet ágának ezzel vége is lett, de az elhullajtott mag jó talajra talált. Gyakorlatilag, minden iparág elkezdte termékeibe beletervezni, beépíteni a hibát. Ez abból a szempontból is jó volt, hogy tudták mely alkatrészekből kell többet gyártani. Autók, szórakoztató elektronikai eszközök. Az elején, mikor bejöttek az integráláramkörrel szerelt eszközök, akkor még az IC foglalatba volt téve. Hiba esetén egyszerűen IC csere történt. Az ügyes automaták, olyan precízen beforrasztják, hogy csak speciális eszközzel lehet kiforrasztani. Az új beforrasztása sem egyszerű. Marad a komplett panel csere. A mai mesterek hibafeltárása annyi, hogy kimérik melyik panel hibás. Kihúzni a rosszat. Helyére dugja a jót, oszt vidd a frászba a készüléked. Persze nem így megy. Hagyd ott. Egy kihúzom, bedugom-ért nem lehet komoly pénzt elkérni. Könnyű altesti munkánál előfordul, de az egy másik iparág. Most mondhatnók, hogy ez roppant praktikus, hiszen kiveszi a mester a panelt. Kidobja, és teszi helyére az újat. Igaz, csakhogy ezzel a módszerrel rengeteg érték kerül kidobásra. A panelban lévő jó alkatrészek is a szemétbe kerülnek. Nincsenek illúzióim azzal kapcsolatban, hogy azokat kiszedegetik, és újra hasznosítják. Vélem, az okos masinák, nem tudják megfogni, beilleszteni a kiszedegetett mütyüröket. Sokkal egyszerűbb vadonás újakat gyártani. Teszem hozzá. Minden területen ez megy. Védik a környezetet. A tisztítás során keletkező anyagok szennyezik a környezetet. Ami igaz. Azt nem említik meg, hogy az új alkatrészek gyártása, mennyi környezetkárosítást okoz. Kezdve a bányászattal, a mindenféle alkatrészek előállításáig. Hallottam már olyan érvet is, hogy az jelentős veszteség lenne az iparnak, mi több munkásokat kellene elbocsájtani. Nyílván ezért gyártják a sok silányságot is. Legyen mindég munka, és nem a minél nagyobb nyereség miatt. El is hisszük. Ezért szőrös a hátunk. -.appa.
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://appasztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr2818051426

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása