appasztorik

Akarmi, mint egy szatócs bót

A Stadion (Jegyzetekből kiragadva)

2021. május 02. 08:39 - appasztorik

42/2021 (05.02.) Töprengés

  • Írtam ugye, hogy tódták-fódták a Puskás Arénát. Számos rejtett hibát fedeztek fel, amit értsünk úgy, hogy szarul volt megcsinálva. Reménykedjünk, hogy az EB mérkőzéseit kibírja. Már az építkezések is a fogyasztói társadalom szellemében történnek. Bírja ki valameddig. Ha valami kiderülne, akkor azt javítgatják.
  • Találtam egy 2016. év szeptemberi cikket, ami a Népstadionról szólt. Mennyibe is került a stadion? Az, 1953-ban 160 millió forintba került. Mennyi ez mai értéken? Ehhez a költséget a közben létrejött inflációval össze kell vetni, akkor megkaphatjuk mennyi is az napi áron. Ehhez segítségül hívandó egy 2012-es cikk, ami a Statisztikai Szemlében jelent meg. Abból az derül ki, hogy a II. világháború utáni inflációs folyamatokat elemezve, hogy az ötvenes évek elejétől, a szocialista tervgazdálkodás viszonyai között egészen 1968-ig árstabilitás volt. Vagyis, nem volt számottevő infláció. Emlékszem gyerekkoromban, év elején volt áremelés, és egész évben úgy maradt. Tudjuk be annak, hogy a közgazdaságtan még fejletlen volt, és nem hangoztatták, hogy az infláció jó, mert élénkíti a gazdaságot. Itt megjegyzem, olyan apróság, hogy az embereknek rosszabb lesz, az le van szarva. A lényeg, a gazdaság élénkülése. A KSH rendelkezik 1960-tól idősoros inflációs statisztikával. E szerint 1960-hoz képest több mint 5500 %-al (nem gépeltem el a számot) nőttek az árak. Ebből adódik, hogy 2016-os áron a Népstadion eredeti, 160 millió forintos ára, az inflációval együtt közel 90 milliárd forintnak felel meg. A cikkből kiderült, hogy ennél valamivel drágább lesz az új Puskás Ferenc Stadion. A tervek szerint úgy kalkuláltak, hogy 90-100 milliárd forintba kerül majd. Ez egy 2014-es becslés volt, Vígh László a Nemzeti Sportközpontok (NSK) vezetője részéről.
  • Nézek egy 2019. nov. 15.-én megjelent cikket. Abból megtudtam, hogy az átépített új stadion190 milliárdért épült fel (Mondhatjuk, megduplázódott). A Puskás-stadion több mint 67 ezer férőhelyes. Több helyen is olvastam arról, hogy a Népstadion sosem épült fel. A felső karéjt lespórolták. Erőltették az átadást. Biztosan így volt. Szerencsére manapság nem történnek ilyen dolgok, hogy központi akaratot érvényesítenének az átadással kapcsolatos időpontokban. Egy dolgot megjegyzek azért. Ahhoz képest, hogy sosem épült fel a Népstadion, elég sokáig bírta. Még egy dolog jutott eszembe, 90 ezer ember is ült a lelátókon. Úgy van az tudjátok, hogy minden kor, a saját teljesítményét tartja nagyra. Az elődök tettei nem értékesek. A nagyon régi igen. Az jó. Na, örüljünk az új stadionnak. Most még ne is gondoljunk arra, mi lesz, amikor ezt a stadiont rombolják le, építik át. Csak kibír annyit? - mint amennyit a Népstadion kibírt. -.appa.
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://appasztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr6116519730

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása