appasztorik

Akarmi, mint egy szatócs bót

Gondolódzkodás megint, az óra átállításról

2016. november 04. 04:46 - appasztorik

Szeretett testvéreim, akik vagytok a hitben. Meg még abban a tévhitben, hogy minden rosszban van valami jó, mert ugye ezt tartja a mondás. Akkor ez fordítva is igaz? Ha, ez igaz? Induljunk ki abból a tényből, hogy nincs olyan jó dolog, aminek rossz oldala ne lenne. Ösmerjük hát el, hogy milyen jó dolog is ez az óra állítás. Az ember elszórakozik vele, főleg a nyomkodós órákkal, amiket ugye 23 órával kell odébb nyomogatni. Arról már ne is beszéljünk, ha mutatós és digitális kijelzős is. Úgy vélem az órások is örülnek ennek az óra állításnak. Itt vidéken nem kérnek pénzt az átnyomkodáskor, pedig azon idő alatt nem végzik a javítást, ami vár rájuk. A nyomkodással körbe futtatással, merül az elem, ami jó az elem gyártóknak. A nap meg akkor kel, meg akkor nyugszik, amikor ő akarja. A hitetlenek szerint az energia megtakarítás nem jelentős. (bévallom ezzel kapcsolatban én magam is erősen szkeptikus vagyok) Hátrányok, amik állítólag bizonyíthatóak. Nos,a pontokon belül ezeket cáfoltam.

  1. Az emberi egészségre, közérzetre egy rövid időszakban hátrányos.

     Ezzel nem érdemes foglalkozni, benne van, hogy rövid időre. Másrészt, annyi ember van, mint a pelyva. Szerintem még több is. Túlnépesedés van.

  1. Az átállítás időszakában a közúti balesetek száma megugrik. (ezt ellensúlyozza, hogy délután tovább világos van. A járművezetők jobban látnak)

     Lásd 1. Pont, utolsó mondata.

  1. Kényelmetlen, és zavart okoz a különféle elektronikus berendezések óráinak átállítása évente kétszer.

    Venni kell új cuccokat, azok egy gombnyomással átállnak. Egy csomó kütyü, magától is átáll. Kidobni. Újat venni. Ébredjetek már fel. Fogyasztói társadalom van.

  1. A MÁV az őszi óraátállítást úgy oldja meg, hogy a vonatok 1 órát álldogálnak.

    Nagydolog, úgyis késnek. Így legalább tudjuk, miért nem jön időben.

  1. Azt mondják a depressziósokra rossz hatással van, hogy a reggelek újra sötétek. (ez visszaállításkor jelentkezik)

    Hát, kit érdekel? Hacsak a depressziósokat nem. Őszintén. Ki foglalkozik az emberek egészségével? Lásd 1. Pont, utolsó mondata. Na, ugye.

  1. Ha az állatok fejési idejét megváltoztatják, csökken a tejhozam.

    Mit számít az? Tejből is túltermelés van.

Egészségügyi vonatkozásaiban is gondokat okoz. Lássuk, melyek ezek. Sok ember számára az óraátállítás után 1-2 hétig kellemetlen közérzet, fejfájás, figyelmetlenség, csökkent koncentrálóképesség fordul elő. Ugyanis az ember biológiai órája nem állítható át rövid idő alatt, mint egy vekker. Többek között az ember alvásciklusa is felborul. Este nem tud elaludni, ebből kifolyólag reggel kialvatlanul ébred. A megfigyelések szerint a tavaszi óraátállítás utáni három napban szignifikánsan megnő az infarktusok száma. Tavasszal néhány napig (egyénenként változó) reggelente az a jellemző, hogy a szervezet melatonin termelése még nem állt át és a glükokortikoidszint is alacsony. A vércukorszint még a megszokott alvási időnek megfelelő, ami alacsony a nappali aktivitáshoz. Kiket érint főleg? A csecsemők, a gyerekek és az idősek szervezete nehezebben alkalmazkodik az óraátállítás által létrehozott körülményekhez. Vegyük még hozzá, hogy az évente kétszer történő óraátállítás, különösen megterhelő az alvászavarokkal küzdő és a különböző szervi betegségekben szenvedő emberek számára. Mikor szűnnek meg a panaszok? Amikor a szervezet órája és az időt mérő óra összhangba kerül. Mi van addig? Hát, a következő tünetek jelentkezhetnek:

  • Alvászavarok
  • Fáradtság
  • Depressziós hangulat
  • A szívfrekvencia ingadozása (itt úgy közbevetném, hogy az én vérnyomásom is ingadozik és ritmus zavarok lépnek fel)
  • A koncentrálóképesség csökkenése
  • Ingerültség
  • Étvágytalanság
  • Emésztési problémák

Itt most illenék mondani, valami okosságot. Lássuk, milyen jó tanácsok segítik, könnyítik meg az átállást? A szabadban végzett reggeli könnyű futás vagy gyors séta növeli a  szerotonin (5-TH) előállítását. Örömhormonnak is nevezik, úgy mondják, köze van az idegességhez, a depresszióhoz. Az agyban, elősegíti a megváltozott külső ciklushoz való igazodást. (ez, az óra visszaállításkor jelentkezhet. Felébredt az ember hamarabb, akkor meg miért ne futkorásszon?) A reggeli sötétségben az erős mesterséges fény alkalmazása meggyorsítja a belső óra fényhez való szinkronizálását. Mindegy merre állítgattuk az órát. Az óraátállítást követő 10 napban legyünk különösen óvatosak és körültekintőek a közlekedésben, és a balesetveszélyes otthoni elfoglaltságokat is kerüljük (például ablakmosás).  -.appa.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://appasztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr4111928895

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása