appasztorik

Akarmi, mint egy szatócs bót

A kapitalizmus árny oldala 15/2024 (I.20.) töprengés

2024. január 20. 18:44 - appasztorik

  • Arról szólottam, hogy a kapitalizmus jó dolog, de vannak ellenzői. Ezek az emberek azt mondják, hogy ennek a gazdasági rendszernek, alapvető jellemvonása, hogy társadalmi egyenlőtlenség és igazságtalanság áll fenn.
  • Az egy dolog, hogy fenn állnak az említett dolgok, de folyamatosan szélesedik a szakadék a szegények és a gazdagok között. Gondolom érthető, hogy ez elégedetlenkedésekhez és társadalmi feszültségekhez vezet. Akkor ezt úgy fogalmazták meg, hogy a haszon logikájának alávetett emberi élet kiüresedik. Marx ezt úgy fejezte ki „elidegenedik”. Amint azt van szerencsénk megtapasztalni, - hiszen kapitalizmust építünk – az ember nem más, mint egy bármikor pótolható eszköze a tőke folyamatos újratermelődésének folyamatában.
  • Mielőtt nyugdíjba jöttem, még a szakszervezet is azzal riogatott, hogy „elégedjetek meg ennyivel. Százak jönnek a helyetekre”. Ez persze nem volt igaz. Nem nagyon jött senki. Mikor nyugdíjba készültem, két hónappal előtte felvettek egy fiatalembert, hogy majd betanítom az ipari méretű kromatográfia rejtelmeibe. Az állandósult emberhiány miatt, Én nem is találkoztam vele. Azaz mégis. A műszakom meghívott a diósgyőri brigád kirándulásra. Itt találkoztam vele. Ekkor már budapesti vegyi gyárban dolgozott. Kétszer annyi fizetésért, és fele mennyiségű munkáért.
  • Egy kis kitérő. A szakszervezetek miért hitegették a munkavállalókat? Miért csapták be őket? Nagyon egyszerű. A törvények és a rendeletek változása miatt, a szakszervezetek függetlensége megszűnt. Ők is a gyárak alkalmazottai lettek. E miatt a fizetést, és a prémiumot is a gyár biztosította a számukra.
  • A kapitalizmus hívei figyelmen kívül hagyják ezeket a dolgokat. Azt hangsúlyozzák, hogy a kapitalizmus alapvetően erkölcsösebb bármilyen más, korábbi gazdasági rendszernél. Hiszen, míg például a feudalizmusban a földesúr a saját hadserege által elveszi a parasztoktól a szerinte neki járó javakat, addig a kapitalizmusban szabad és erőszakmentes gazdasági interakciók következtében alakulnak az elosztások.
  • Természetesen ez utóbbiakkal kapcsolatban azt mondom, hogy nem igaz. Mire alapozom mindezt? A földesúrnak szüksége volt a szorgos munkáskezekre. A mezőgazdaság nem volt gépesítve. Az igás állatokat el kellett látni, amikkel dolgoztak. Ezen kívül sok állatot kellett tartani. Az élelmiszer tartalék húst, élőállapotban tartották. Nem volt fagyasztó, és hűtőszekrény. Jégvermek voltak. Gyerekkoromban Pesten volt jégszekrény. Kiabáltak az utcán, amikor lovas kocsival hozták a jeget. Ez megvolt a 60-as évekig.
  • A kapitalizmus a gépesítés eredményeként könnyen kimondja: nem tetszik. Menj el, százak jönnek helyetted. Ami hazugság. Jegyzem meg, a mai fiatalok könnyebben ott hagyják a munkahelyet. Mennek oda, ahol többet fizetnek. Mellesleg, a cégeknél sem divat már a törzsgárda jelvény. Nem becsülik meg a vállalat mellett kitartó embereket. Így alakult a világ. -.appa.
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://appasztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr418307629

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása