- Az, hogy az emberiség a túltermeléstől szenved teljesen nyilvánvaló. A rengeteg eladatlan és egyre silányabb minőségű termék eladhatatlanná válik. A boltok kénytelenek akciózni. Meg kell nézni, - milyen kanapékat gyártanak. Kimondottan rondák. A gyártók újabb, és még újabb termékekkel rukkolnak elő. Egy dolog marad, a minőség. Igazából, ez sem igaz. A minél nagyobb nyereség érdekében a minőség még silányabb. A túlfogyasztásról vannak viták. Ebből a szempontból fogyasztásnak számít az is, ami a szemétbe megy. A hulladékszállítók vihetik el a házaknál lomtalanításkor kikerülő anyagokat. Ez az államé. Jövő hónaptól a Mészáros Lőrincé, a MÉH telepekkel egyetemben. Onnantól a sörös, üdítős, energiaitalos, kávés aludobozokat nem veszik át a MÉH telepek. A visszaváltásokban is lesznek változások. Természetesen a környezetvédelem érdekében. A vitákban természetesen uralkodik egyféle ökonomista szemlélet. Az egésszel az a baj, hogy a kereslet-kínálat, növekedés-jólét összefüggését boncolgatják, nem kismértékű előítéletekkel megspékelve. A termelésfokozás, a növekedés nem megoldás. Nem következik belőle jólét, és gazdagság. Éppen ellenkezőleg. Ezek az eszközök teszik lehetővé, hogy különböző piár fogásokkal elszedjék az emberek pénzét. Ez, a zűrzavar keltés megnehezíti a jelenlegi gazdasági világrend folyamatainak értelmezését. Egyértelmű számomra, hogy ez célja is ennek a tevékenységnek. Könnyen megjósolható, hogy a termelés, és a környezetvédelem területén közelg egy világméretű rendetlenség. Igazából nem is akarják megérteni a problémákat. A profit bővülését akarják. A kritikákat nem fogadják el. Nem veszik figyelembe. De lássuk be, érdemi kritikára nincs is lehetőség. A környezetvédelem szlogenjét hangoztatva, a politikusok és a bankárok elköteleződnek, a termelés mindenáron történő fokozása mellett. Lásd, Petyus a minap mondta: a világ második legnagyobb akkumulátor gyártói leszünk.
- Az új zöldek arról beszélnek, hogy mindez, amit tapasztalunk, az gazdasági eredetű. Megoldás, a hagyományos antikapitalista recept. Ezzel orvosolhatóak lennének a bajok. Tehát fel kell számolni a profit alapú termelést és megoldódnak a gondok. Ezért mondják, hogy a kommunizmus színt váltott. Pirosról, zöldre. Teszem hozzá, a kommunizmus olyan, mint gyerekkoromban a rézfaszú bagoly volt. Senki nem látta, de féltünk tőle. Kommunizmus sem volt, de mindenki rettegi. Áldozatainak emléknapja is van. Megfontolandó szerintem, hogy talán illenék a rézfaszú bagoly áldozatainak is egy emléknapot szentelni. Nem a kommunizmusnak, - ami nem létezett, voltak áldozatai – hanem azoknak az embereknek, akik mindenkinél jobban akartak uralkodni, mindenki, és mindenekfelett.
- Mit lehet erre mondani? A kapitalizmust próbálgatják megdönteni, megreformálni. Egyik sem megy. A társadalmak rendre visszazuhannak a feudalizmusba, ahol erős jogi, gazdasági és politikai függőség alakult ki. Lám, nálunk is hűbéres rendszer van. Tény, a kapitalizmus kiinduló alapja a feudalizmus. De milyen irányba induljanak, azt még nem sikerült megtalálni. A baj azzal kezdődik, hogy a bankárok, a politikusokon keresztül átveszik az irányítást.
- Azt is látni kell, hogy a kapitalista gazdaság működéséhez szükségszerű volt a bankok létrejötte, ami anyagi hátteret biztosított. Igen ám, de ehhez szükség volt arra, hogy az egyházi reformáció a kamattilalmat feloldja. Ezzel megnyílt az út, a kapitalista fejlődés felé. Vannak, akik az iszlámmal példálóznak, hogy ott nincs kamat. Igaz, de a bankok ott is adnak pénzt. Beszállnak az üzletbe.
- Be kell látnunk, hogy másfél évszázad alatt sem oldódtak meg a problémák. Ez alatt az idő alatt, a Föld az életformáiból több is kipusztult. Azt gondolom, ez nem pusztán termelési, hanem inkább politikai kérdés. Hátterében a társadalmi igazságtalanság, a hatalomkoncentráció, a finoman kivitelezett személytelen erőszak áll. Ezek nem mások, mint a civilizáció válságának tünetei. Fel sem merül annak vizsgálata, hogy jó célokat tűztek e ki. Piár eszközökkel, a problémák tisztázása helyett a politika minden erejét, saját céljainak megvalósítására koncentrálja. Lásd: nemzeti konzultációk.
- Érdemes elgondolkodni azon, - igaz e, amit Adam Smith mondott? „A kapitalizmus eszméjében rejtőző önérdek és kapzsiság hasznos és jó, mert folyamatos fejlődéshez és általános jóléthez vezet. -.appa.