- Mondják, a bioszféra hulladékmentesen működik. Ezt hozzák fel példaként számunkra. Így kellene élnünk. Nézzük meg, - mi a bioszféra? A bioszférának három összetevője van. A Föld kőzetburka (litoszféra), vízburka (hidroszféra), és a levegőburka (atmoszféra). E három burok a Földnek az a része, ahol van élet és biológiai folyamatok mennek végbe. Ebből a szempontból, az emberiség a bioszféra része, és ez által az ökoszisztémáé is. De mi az?
- Az ökoszisztéma egy olyan rendszer, amelyben az élőlények (növények, állatok, gombák, baktériumok) és az élettelen környezet működő egységként, kölcsönhatásban van egymással. Említettem ugyan a gombákat, de ebben nemcsak jól látható gombákat kell érteni, hanem a penészgombákat is. Tegyem hozzá gyorsan, hogy a nem élőkörnyezet esetén nemcsak a három szférára kell gondolni. Itt vannak például a vírusok, amik nagy szerepet játszhatnak. Lásd Covid-19.
- Idetartozik még. Biodiverzitás. Ez igen jól hangzik, - mégis mi az? A diverzitás magyarul sokféleséget jelent. Ezt a biodiverzitást Walter G. Rosen találta ki 1985-ben, mikor fórumot szervezett a biológiai sokféleségről. Washingtonban, 1986 szeptemberében meg is rendezték. Ugye mondanom sem kell, hogy igazából nem változott semmi. Az élőlényekre addig is jellemző volt a sokféleség. Azt is tudták, hogy vannak öröklött dolgok, meg azt is, hogy vannak változások. Ezzel jár, az evolúció.
- Itt most egy fals nézetet mutatok be. Azt mondja ki, hogy a biológiai sokféleség nélkülözhetetlen szerepet tölt be a természet által biztosított és az emberek által élvezett ökoszisztéma-szolgáltatásokban. Ez úgy állítja be a dógot, mintha az ember nem lenne az ökoszisztéma része. Mintha csak bemenne a bótba, vagy a moziba. Felsorolja, mik tartoznak ide: a beporzás, az éghajlat-szabályozás, az árvízvédelem, a talaj termékenysége, valamint az élelmiszerek, az üzemanyag, a rostanyagok és a gyógyszerek gyártása. Amint látjuk, a felsoroltak nagy része, emberi tevékenység. Azt a megállapítást teszi végül, hogy: az emberi tevékenység, a túlfogyasztás, a környezettel szembeni viselkedés közvetve és közvetlen módon is hozzájárult a biológiai sokféleség gyors romlásához. Kimondja: ennek eredményeképpen az ökoszisztéma összeomlott.
- Tudjátok, mit mondok Én erre. Ha gond van az ökoszisztémával, oldja meg a Föld. Lehetséges, ez az emberiség kipusztulásához vezet. Na és akkor, mi van? A Föld történetében volt már hasonló. No, nem az emberrel. Hanem a bíborbacilusokkal. Saját életkörülményeiket szüntették meg az oxigéntermeléssel. De! - az oxigén dús atmoszféra lehetővé tette, a növények, az állatok, és végső soron az ember megjelenését. Pedig, az oxigén megjelenése, az akkori légköri viszonyok közt súlyos környezetszennyezésnek minősült. -.appa.