- cikk
Minden személynek joga van a pihenéshez, a szabad időhöz, nevezetesen a munka időtartamának ésszerű korlátozásához, valamint az időszakonkénti fizetett szabadsághoz.
Valóban jogod van a pihenéshez, és a szabad időhöz. Szépséghibája a dolognak, nincs időd pihenni. Hogy én is azt mondjam, nevezetesen, a munka időtartamának ésszerű korlátozásához. Ennek hatására aztán az iparban, megszüntették a veszélyes munkakörökben a harminchat órás munkaidőt. Tehát addig ésszerűsködtek, hogy növelték a munkaidőt. Azt ugye tudjátok, hogy az emlegetett fizetett szabadság, az szintén jár. Csak a kisebb vállalkozások megváltják a szabadságot (kifizetik). A még kisebb vállalkozások, ki sem fizetik. Ezt gondoljátok végig, és akkor belátjátok, hogy Micsoda marhaság, ez a 24. cikk. Nézzük akkor a 25. cikket, és az ő bekezdéseit, az alpontjait, nevezzük valahogy. Szóval a többit.
- cikk
(1) Minden személynek joga van saját maga és családja egészségének és jólétének biztosítására alkalmas életszínvonalhoz, nevezetesen élelemhez, ruházathoz, lakáshoz, orvosi gondozáshoz, valamint a szükséges szociális szolgáltatásokhoz, joga van a munkanélküliség, betegség, rokkantság, özvegység, öregség esetére szóló, valamint mindazon más esetekre szóló biztosításhoz, amikor létfenntartási eszközeit akaratától független körülmények miatt elveszíti.
Az első tagmondat gyönyörűen hangzik, de teljességgel értelmezhetetlen. Ugye minden személynek joga van. Saját maga, és családja, stb. Na, had kérdem meg akkor. A családtagok (asszony, gyerekek) nem személyek? Ű mongya, nem én.” egészségének és jólétének biztosítására alkalmas életszínvonalhoz,” Ki ad a személyeknek? – és a személyek családtagjainak ilyen életszínvonalat?- amely egészséget, és jólétet is biztosít. Ilyen még az USA-ban sincs. Hetven éve, hetvenkedtek, hogy ilyen osztán mindenütt legyék. Aztán nézzük meg azt is, hogy: mit értünk életszínvonal alatt? Azt mondja: "élelemhez, ruházathoz, lakáshoz, orvosi gondozáshoz, valamint a szükséges szociális szolgáltatásokhoz,” Számomra nem teljesen világos. A sok felsorolt minden, - vajon nem szociális szolgáltatás? Szerencsére még egyéb jogaink is vannak. Amikről én azt gondolnám, hogy a szociális szolgáltatás kategóriába tartozik egy része. „munkanélküliség, betegség, rokkantság, özvegység, öregség esetére szóló, valamint mindazon más esetekre szóló biztosításhoz, amikor létfenntartási eszközeit akaratától független körülmények miatt elveszíti.”Igazából engem ez a biztosítás zavar. A biztosításokat, az emberek maguknak fizetik. Az már túlon-túl álomvilágba illő, hogy ezeket az állam biztosítsa. Az USA évek óta szenved az egészségbiztosítással.
(2) Az anyaság és a gyermekkor különleges segítséghez és támogatáshoz adnak jogot. Minden gyermek, akár házasságból, akár házasságon kívül született, ugyanabban a szociális védelemben részesül.
Az első mondat megint jogot ad. Meg még, különleges jogot. Segítséghez, és támogatáshoz. Ki kapja? Az anya? A gyermek? Hogy mégis miben nyilvánul ez meg, azt nem tudhatjuk. Azért az vigasztaló, hogy a gyermek: „akár házasságból, akár házasságon kívül született, ugyanabban a szociális védelemben részesül.” Emlékeztetnélek benneteket, hogy a 23. cikk (3) hozta be a szociális védelmet. Mégis, mi lehet az? Sajnos nem tudjuk. Legalábbis, az emberiség, eme büszkeségéből, el egészen eddig nem derül ki. -.appa.