appasztorik

Akarmi, mint egy szatócs bót

A nagy tűzijáték 118/2022 (09.12.) töprengés

2022. szeptember 12. 16:28 - appasztorik

  • Azzal kezdődött minden. Egy nagy bummal. Sokan Einstein nevéhez kötik, de nem így van. Kicsit visszás, de egy belga katolikus pap nevéhez fűződik. Georges Lemaître, kortársa volt Einsteinnek. Zseniális tudós volt, aki igen magas szinten foglalkozott a csillagászattal is. Ő újraszámolta az einsteini egyenleteket. Az általános relativitáselmélet alapján új kozmológiai elméletet dolgozott ki. Arra a következtetésre jutott. Az univerzum nem statikus állapotú, hanem folyamatosan tágul. Ma már, ez az elfogadott elmélet. Hiába köszönhető, egy papnak a felfedezést az egyház sokáig nem fogadta el.
  • Emlékezzetek csak, hogy járt Giordano Bruno. Nem volt elég, hogy szelleme világított. Az egyház (inkvizició), Istenkáromlásért, a katolikus tanok tagadásáért máglyán megégette. Ő nemcsak, hogy elvetette a geocentrikus világképet, de Kopernikusz heliocentrikus elméletén is túllépett. A világok sokféleségéről, és végtelen univerzumokról beszélt.
  • E kis kitérő után térjünk vissza Lemaître gondolataihoz. Ő is jócskán tovább lépett. Arra gondolt, ha a világegyetem tágul, akkor ha visszaforgatja az idő kerekét. Nyilvánvaló, hogy a világegyetem kisebb volt. Elmélete szerint a világ egy aprócska, de végtelenül sűrű és nehéz atomból jöhetett létre. Eljutott az ősrobbanás elmélet kidolgozásához
  • Ám a maga idején publikációja nem aratott sikert. Mondhatni, csend fogadta. Első időkben Einstein is elutasította az ötletet. Pár év múltán, Edwin Hubble csillagász mérései igazolták az univerzum tágulását. Ez véglegesen megváltoztatta a világról alkotott elképzelésünket.
  • Nekünk a tűzijáték az augusztus 20. Több mint tíz év után, 1966-tól minden évben megrendezik. Hivatalosan is az ünnep része. Közvetíti a tévé is.
  • Az 1940-es évek végén kezdték megtartani, a katonai vízi, és légi parádékat a Dunánál. Egy idő után, ez szintén az augusztus 20.-i ünnep attrakciója lett.
  • A Rákosi rendszer kiépülése közben, 1950-ben, és 1951-ben két hivatalos ünnepség is volt, amik záró akkordja, a Gellérthegyről indított tűzijáték volt.
  • Az alkotmányt, és az új kenyeret ünnepelték augusztus 20.-án. E mellé bejött az időszak legfontosabbnak tartott ünnepe, április 4. E napot Magyarország felszabadításának ünnepeként kezelték. A párhuzamosság megszűnt 1952-ben, és jó ideig csak április 4-én volt nagymértékű tűzijáték a Dunánál.
  • Aztán 1953-ban, az alkotmány napi ünnepség keretei között átadásra került a Népstadion. Fő attrakciója a Magyar Kupa döntője lett. Innentől kezdve, minden év augusztus 20-áján, az új stadionban tartották meg a Magyar Kupa döntőjét. -.appa.
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://appasztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr817929979

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása