appasztorik

Akarmi, mint egy szatócs bót

A Heisenberg-féle határozatlansági elv   51/2024 (III.11.) töprengés

2024. március 11. 08:29 - appasztorik

Én magam is elég határozatlan vagyok, de ez, az öregségtől van. Hajnalban megint felébredtem. Bevettem egy alvást segítő tablettát, – direkt nem mondom meg melyiket – ez nem a reklám helye. Hogy teljen az idő, míg elálmosodom elkezdtem Heisenberget olvasni. Ugyanis rájöttem, írni nem szabad. Akkor még eszembe jut ez meg, az. Olyankor aztán irkálok ¾ 5-ig, amikor is az ébredés ideje van, meg a felkelésé. Az meg túlzás lenne. Olvasni kezdek inkább, és egy óra másfél óra múlva, lekapcsolom a lámpát. 

  • Középiskolás koromban határozatlansági relációként emlegették. Annyi bizonyos a kvantummechanika fontos alapelvéről beszélünk. A lényeg, hogy vannak olyan fizikai mennyiség-párok, úgynevezett komplementer fizikai mennyiségek, amelyek egyidejűleg nem határozhatók meg tetszőleges pontossággal. Legfontosabb ilyen mennyiség-párok a hely és az impulzus. Az energia és az idő.
  • E ponton kell behozni a képbe a komplementaritás elvét. A hullám és részecsketulajdonság a mikro-objektumok egymást kiegészítő, azaz komplementer sajátosságai. Niels Bohr a komplementaritás kifejezést több vonatkozásban használta. Itt egy kis pletykának is utat engedek. Heisenberg, Koppenhágában dolgozott Bohr Először 1924-1925-ben ösztöndíjasként, majd 1926-ban asszisztensként. A munkakapcsolatból szoros baráti kapcsolat alakult ki. A II. világháború kitörésekor Heisenberg nem emigrált az Egyesült Államokba. Hazautazott Németországba, és részt vett az atomprogramban. Egyesek szerint késleltette a bomba létrehozását. Könyvéből az derül ki, hogy sok technikai akadály leküzdése volt előttük. Az atomerőmű létrehozásán mesterkedtek. Igazából nem is gondolták, hogy az amerikaiak elkészítik a bombát, és bevetik. A bomba bevetésre, akkor került sor, amikor a német atomtudósok amerikai fogságban voltak az angliai Cambridge-ben. Ugyanis a szövetséges hatalmak előrenyomulásuk során, a megszállt területekről begyűjtötték a német atomfizikusokat. Őket hetente többször kihallgattak, sőt beszélgetéseiket állandóan lehallgatták.
  • Otto Hahnt teljesen megrázta a bomba Hirosimára dobása. Azt mondta, érzi kutatói felelősségét, azért, hogy százezrek pusztulhatnak el. Bűnrészesnek tartja magát. A maghasadás felfedezése neki és Lise Meitnernek köszönhető. A felfedezés utolsó pillanataiban Meitner, zsidó származása miatt kényszerült Svédországba menekülni. E felfedezésnek köszönhető az energia, amivel fűtünk és világítunk. Meitnert hívták, az amerikai atomprogramba, de nem ment. Nélküle is megszületett az atomfegyver.
  • Vissza a tudományhoz, milyen értelemben használta Bohr a komplementaritást. Például, az elektron részecske is, és hullám is. Ez a hagyományos gondolkodás szerint kizárja egymást, hiszen amikor olyan mérést végzünk, amelyben az elektronokat vagy fotonokat (fényrészecskéket) megszámoljuk, akkor ezek részecske természetével dolgozunk, amikor pedig interferencia kísérletet végzünk, akkor a hullám természetüket vizsgáljuk. Bohr szerint ezek mégsem kizáró okok. Ezek egymást kiegészítő szerepei ugyanannak az objektumnak. E miatt a fizikai jelenségek vizsgálatánál bármikor áttérhetünk az egyik fajta leírásról a másikra és vissza, ahogyan az épp praktikusabb. Bohr véleménye szerint komplementer viszony áll fenn egy részecske helyzete és impulzusa között is. Adódik a határozatlansági elvből, ennek értelmében ugyanis az egyik pontos ismerete kizárja a másik pontos ismeretét, hiszen ez szoros összefüggésben áll az anyagi objektumok kettős természetével.
  • Komplementer fizikai mennyiségekről beszélve szóba kell hoznunk a térelméletek csoportosítását. De, azt mondom, mint Pató Pál úr: ej, ráérünk arra még. -.appa. 
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://appasztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr6118350923

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása