appasztorik

Akarmi, mint egy szatócs bót

Miért jó a kapitalizmus? 13/2024 (I.18.) töprengés

2024. január 18. 19:34 - appasztorik

  • Mint azt tanulmányaitokból tudjátok. Az egész úgy indult, hogy a kapitalizmus jó dolog. Kállai Ferenccel (ha jól emlékszem, de az Ő hangja ugrik be) volt egy remek humoros jelenet, amit Tabi László írt. Csattanója az volt, hogy „a szocializmus tehát jó dolog, de sűrű ködben, este, a városokban, az autósok részére jobb a kapitalizmus”.
  • Az előbbiek miatt is jó a kapitalizmus, de nem ez lett volna a lényege. Annak kellett volna bekövetkeznie, hogy a magánvállalkozások, és a cégek a szabad piacon versenyezzenek egymással. E mellett a megtermelt javak és szolgáltatások elosztásáról is a szabad piaci viszonyok döntsenek. Ment is ez így egy darabig, de a cégek, vállalkozások elkezdtek tisztességtelenül viselkedni. Az újakat nem engedték piachoz jutni. Különösebben nagy dolgot nem kellett csinálni. Meg kellett a tisztesség hiányos elemeket keresni. Az meg, adott volt a bankárok és a politikusok személyében.
  • Alapjait tekintve, a kapitalista gazdasági rendszer alapeleme a tőke, amit a tőkés azért fektet be a vállalkozásába, hogy hasznot termeljen. A tőke, az többnyire pénz, de lehet tudás is. Napjainkban a Svábféle alakulat a WEF azért nyüszkölődik a technokrácia után. Elnézve a Föld leggazdagabb embereit egyértelmű, hogy pénz és hatalom sóvár személyek gyülekezete. Semmi jó nem várható tőlük. Sváb szerint a kapitalizmust meg kell újjítani. Ahogy olvasgattam minden jel arra mutat, hogy a kínai kommunizmus válik az új kapitalizmussá. Központi ellenőrzés és irányítás alá kerül minden és mindenki. Természetesen a világ urai nem. Vagyis egy szűk kör fogja gyakorolni a diktatúrát. Az emberi természetet ismerve, egy idő múlva fogják nyírni egymást is.
  • A kapitalizmus eredetileg egy gazdasági rendszer, amely elválaszthatatlan a tőkés termelést létrehozó társadalmi és politikai keretektől. A kapitalizmus szellemisége a személyi jogok, a szabadság, és az emberi természet téves elképzelésén alapszik. Mondom is, hogy miért. A klasszikus szabadpiacpárti elképzelés abból a téveszméből indul ki, hogy minden egyén alapvetően jó. Ennek okán az egyéni önérdek, szabadon kibontakoztatható. Ez hasznot hajt, jólétet termel az egész társadalom számára. Megjegyzem, annak idején Egyed tanár úr engem hozott fel példának. Alapvetően rendes gyerek. Ami azt jelenti, hogy csibész vagyok. Az emberi faj alapbeállítása a gonoszság. Mindent lehet az emberre mondani, de azt semmiképpen sem, hogy jó. Eddigi tapasztalatom szerint, minden jóság mögött rejlik valami szándék. Ha nem közvetlenül, akkor a jövőben. -.appa.
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://appasztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr3618306233

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása