appasztorik

Akarmi, mint egy szatócs bót

Görbül a tér 202/2022 (12. 03.) töprengés 

2022. december 03. 18:12 - appasztorik

Na, azt meg nem is írtam, hogy tennap meggyött a nyugdíj. Mennyék vissza mihamarabb az állam kebelébe. Legfeljebb a január kicsit húzósabb lesz. Ott nem másodikán, hanem 12,.én gyön a nyugdíj. Igazuk van. Osszuk be. Azért, hogy megkaptuk, még nem muszáj elherdálni. Legutóbb a térről is szó volt. Folytatom, e kis kitérő után ott, ahol tegnap abbamaradt.

  • Igen Einstein megjósolta. A tér valóban görbül. A nagy tömegek hatására, a fény is elhajlik. E miatt, látunk olyan csillagokat, amik valami nagy tömeg mögött vannak. Másik példa. Napfogyatkozáskor a megszokott csillagok, nem ott láthatóak, mint a fogyatkozás előtt, vagy után. Ott nem kérdeztem meg, mert világosnak tűnt, amiket mondott az előadó. Most viszont eszembe jutott. Mi van, ha a tér nem is görbül, csak a fény hajlik el. Szóba került a fekete lyuk fénykép is. Úgy mutatta, hogy a mosolygófej fénykép. Úgy készítették, hogy a Föld két különböző helyéről fényképeztek. Az elhajlott fények kirajzolták a fekete lyuk helyét. A rádió teleszkópok esetén, láthatóvá teszik a bejött jeleket. Jegyzem meg. A mai is, érdekes előadás volt Szalay professzorról.
  • Erre kapom válaszul. „Igen, Hawkins ezt utolsó  könyvében le is írta,  de bizonyítani akkor még nem tudta”.
  • Erre Én. A fekete lyukak nem volt téma, csak érintőlegesen. Régtől tudott, hogy a fekete lyukból lép ki anyag. Ez a Howking-sugárzás. Úgy is mondják, hogy a fekete lyuk párolog. Ezt Hawking 1974-ben jósolta meg. Ez a fekete lyuk esemény horizontjánál következik be. Kvantummechanikai történések miatt ilyenkor, csökken a fekete lyuk energiája. Ennek következtében, értelemszerűen a tömege is.
  • Még el nem feledem. Azt is mondta a prof, hogy a Mi galaxisunk közepén is van egy fekete lyuk. Úgy vettem észre (ha jól következtetek), hogy minden galaxis közepében van fekete lyuk. Még egy érdekesség. Az Androméda köd, és mi nagy sebességgel közeledünk egymáshoz. A két galaxis össze fog ütközni. Meg fogsz lepődni. Ne úgy képzeld el, mint egy tömeges autó karambolt. Nem igen lesz belőle semmi, mert az égitestek távol vannak egymástól. Elmehetnek egymás mellett. Azt mondta, hogy, ha a két fekete lyuk egybeolvad, akkor sem lesz a Földön gubanc, mert távol esünk attól a fekete lyuktól, ami a Mi galaxisunkban van. Hát ez igazán örvendetes.
  • És jött egy érdekes információ, ami egyébként igen kézenfekvő. A gravitációs erő nagyon gyenge kölcsönhatás. Kétségtelenül, nagyon nagy távolságra hat. Például, a Hold mozgatja az óceánok vizét. Viszont nézzük meg azt, mekkora tömege van a Földnek. Mégis, mit tapasztalunk? A mágneses kölcsönhatás erősebb. A Földről egy fémdarabot, egy egészen kis mágnes is felkap.
  • Teszem hozzá, régebbi előadásokon hallottam, hogy folyamatosan keletkeznek csillagok, bolygók, galaxisok. Természetesen folyamatosan szűnnek meg napok. A szokványos úton. (Vörös óriás, fehér törpe). Megint vacsoraidő. Jó étvágyat mind kettőtöknek. -.appa.
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://appasztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr6817994052

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása