Ebből gondolhatjátok, hogy megint kitöltöttem egy tesztet. Abból aztán megtudtam megint, hogy milyen is vagyok. Hallgassátok csak. Érzékeny vagyok, melankólikus és erősen perfekcionista. Észreveszem a dolgok közötti mélyebb összefüggéseket is, és nagyon erős az intuícióm. Jószívű vagyok, határozott, és ragaszkodom az elveimhez.
Kíváncsiskodtam, egy kicsit. Megtudtam a Személyiségkalauz-ból: „A melankolikus személyiségtípus a nagybetűs Gondolkodó. Alaposan elemez, és ismét rendszerbe rak, újra meg újra harmóniára törekszik. Ez a személyiségtípus olyan összefüggésekre jön rá, melyek más típusok számára többnyire elképzelhetetlenek. Ő meg akarja érteni a dolgok működését, a történések miértjét. Ennek és gazdag képzelőerejének köszönhetően a melankolikus személyiségtípus képviselői között találunk világhírű képzőművészeket, írókat, költőket, zenészeket, színészeket ugyanúgy, mint matematikusokat, filozófusokat, orvosokat, építészeket, régészeket, kutatókat, feltalálókat – és a sort még hosszasan folytathatnánk.”
Keresgéltem tovább: Az idegenszavak szótára szerint, a perfekcionizmus tökéletességre törekvést jelent. De mire való az internet, ha valaki ilyen kíváncsi. Ássunk csak kissé mélyebbre. A femcafe.hu azt mondja: „A perfekcionizmus lényege, hogy az ember nemcsak másokkal, hanem magával szemben is hatalmas elvárásokat támaszt, és túlzottan törekszik arra, hogy minden tökéletes legyen. Bár a perfekcionisták mindig a legjobbat hozzák ki magukból, mégis elégedetlenek. Emellett Ők 8 pontban meghatározzák mi jellemzi a perfekcionita személyiséget.”
Mit ne mondjak? Én ezeket magamra nézve nem tartom jellemzőnek, de vegyük sorra.
- A szexuális életed kész csőd. Ebbe talán ne menjünk bele. 66 év felett, szívinfarktus után mit várhat az ember? De, nem minden perfekcionista 66 éves, és nem minden perfekcionista kapott infarktust.
- A meditáció nem nyugtat meg. Dehogy nem. Annyi, azért igaz mások könnyebben hangolódnak rá.
- Mindig túlórázol. Eszembe sincs. Még dógozni se szeretek. Ez nevelés kérdése. Apám kicsi koromtól a munkára nevelt. Tanuljak meg kaszálni. Krumplit tőtögetni. Kukoricát egyelni. Szőlőt művelni. Nagyon nem szerettem. Hasznomra lehet még. Volt. Apósomnak, a hetvenes évek elsőfelében, egyszer elmentem kukoricát kapálni. Annyit mondhatok, hogy nem egy leányálom. Azóta meg mindenféle gépeket találtak fel. Tanulmányaimból tudom: Az ember egészségére legkárosabb a munka, meg a sport.
- Az emberek elkerülnek. Ez nem igaz. Miért kerülnének el? Ja. Tényleg igaz. Nem sűrűn jönnek nekem az utcán. Ha mégis, akkor elnézést kérnek.
- Gyakran vagy beteg. Szerencsémre, ez sem igaz. Remélem, így is marad. Az igaz, hogy infarktust kaptam.
- A gyorskaja szerelmese vagy. Egy frászt. Ki nem állhatom.
- Nagyon sokat foglalkozol a megjelenéseddel. Ez sem igaz. Bár, újabban figyelek, (ha el nem felejtem) nehogy Zsuzsa belém kössön.
- Ki vagy égve. Nem tudom mit jelent ez, de nem gondolnám.
Atyavilág! Lehet, nem is vagyok perfekcionista? Még jól is jártam vele. Mert tudjátok, mit olvastam még? Aki perfekcionista, könnyen belekerülhet a tökéletesség utáni vadászat útvesztőjébe, és könnyen elfelejtkezhet az élet örömeiről. Mivel mindenből ki szeretnék hozni a maximumot, és annyi erőfeszítést tesznek azért, hogy a legjobb formájukat hozzák, a kiégés sajnos egy olyan valós veszély, amitől joggal kell félniük. A probléma az, hogy nem tudják elsajátítani azt a képességet, hogy realisztikus célokat határozzanak meg, hogy elfogadják a hibát és megbocsássanak maguknak. -.appa.